Ечки шаран за ЕУ

Ечки шаран је познат европском тржишту. И у другим рибњацима очекују да ће ускоро моћи да извозе. У Војводини је око сто хиљада хектара под слатинама и другим неплодним земљиштем које би могло да се искористи за изградњу рибњака.

Прошле јесени, Србија је добила дозволе за извоз рибе и рибљих прерађевина на тржишта Европске уније и Руске Федерације. Шарани из рибњака Ечка, од пре неколико дана, одлазе на тржиште Аустрије. И у другим рибњацима очекују да ће ускоро моћи да извозе.

Запослени у Ечки су, заједно са Управом за ветерину, за само четири месеца урадили све што им је било потребно за извоз шарана у Европску унију. Тако се први пут риба из тог рибњака нашла на тржишту западне Европе.

"Само са једним купцем из Аустрије имамо уговорено хиљаду тона, а планирамо да извеземо 1500 тона на тржиште уније. Цена је 2,3 до три евра, у зависности од земље до земље", каже Ненад Радуловић, из рибњака "Ечка" код Зрењанина.

У Војводини има седамдесетак рибњака који се налазе на 13 хиљада хектара, у којима се годишње произведе око 15 хиљада тона шарана.

Братимир Раденовић, из рибњака "Вршачки ритови", каже да већина рибњака има ниво производње који омогућава несметан извоз у земље ЕУ и поседује сертификате HASAP и ISO 9001 и 9002.

Извоз може да повећа производњу

У Управи за ветерину наводе да су власници рибњака обавезни да докажу испуњеност стандарда у целом процесу производње, ако хоће да извозе у Унију.

"Уколико се позитивно процени испуњавање стандарда, тај објекат се може наћи на листи и може испоручивати своје производе на тржиште Европске уније", каже Синиша Котур из Управе за ветерину.

У групацији за рибарство Привредне коморе Србије тврде да извоз може да повећа производњу рибе у рибњацима, али да је неопходно и да им се смање оптерећења која им намеће држава.

"Јако је битно смањити дажбине, смањити водни допринос, који на неки начин угрожава нашу производњу. На крају, кредите учинити повољним за све произвођаче рибе", каже Мирјана Мишћевић из Привредне коморе Србије.

У Војводини је око сто хиљада хектара под слатинама и другим неплодним земљиштем које би могло да се искористи за изградњу рибњака. Стручњаци кажу да је за подизање хектара шаранског рибњака потребно пет хиљада евра. Уложени новац би се брзо исплатио.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 13. јул 2025.
32° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом