недеља, 20.02.2011, 13:21 -> 14:20
štampajОсвајање нових тржишта
Српска војна индустрија је уговорила послове у иностранству вредне више од милијарду долара, рекао је министар одбране Драган Шутрановац. Постоји простор за ширење тржишта у Анголи, Габону и Конгу и склапање коначних договора у Либији и Кувајту, каже Шутановац.
Министар одбране Драган Шутановац изјавио је да је војна индустрија, за време његовог мандата, уговорила послове у иностранству вредне више од милијарду долара и најавио освајање нових тржишта у Анголи, Габону и Конгу и склапање коначних договора у Либији и Кувајту.
"Уговором од 400 милиона долара за изградњу три војне фабрике на северу Африке, који је ступио на снагу крајем прошле године, остварили смо више од обећаних милијарду долара уговорених послова за време мог мандата", рекао је Шутановац и додао да ће тим уговором бити обезбеђени послови и за грађевинску индустрију наше земље.
Шутановац је, у интервјуу за часопис "Корак" Привредне коморе Србије, навео да је у његовом мандату до сада од извоза наоружања и војне опреме наплаћено 750 милиона долара и прецизирао да је током 2007. године извезено наоружања и опреме у вредности 75 милиона долара, 2008. године 183 милиона, 2009. године 246 милиона, а 2010. године - 247 милиона долара.
"Слобода из Чачка је можда најбољи пример, јер је 2007. године њен извоз био три милиона долара, прошле године око 36 милиона долара, а сада очекује уговор у вредности од око 70 милиона, чија би реализација била у наредних седам година", рекао је министар одбране.
У седам фабрика наменске индустрије у Србији тренутно ради око 9.000 људи, стално или повремено, а захваљујући новим извозним пословима, од 2007. године до данас је запослено око 3.000 нових радника, док је у протекле три година кроз социјални програм или у пензију отишло око 2.000 радника, што је позитивно изменило квалификациону и старосну структуру запослених, истакао је Шутановац.
Оцењујући да је домаћа одбрамбена индустрија извршила пробој на тржиште Ирака, уговором у вредности од око 300 милиона долара, Шутановац је додао да су на тржишту САД уговорени извозни послови за 85 милиона долара, у Авганистану за 29 милиона долара, у Белгији за 23 милиона долара, и да постоји сарадња и са Италијом и Либијом.
Отварање нових тржишта
Министар одбране је наговестио и могућност да Србија добије посао на ремонту и модернизацији тенкова М-84 у Кувајту и објаснио да би кроз тај посао могле да буду укључене и војне индустрије из бивших југословенских република и земаља ЕУ, а у складу са економским критеријумима.
"Постоје велике шансе да добијемо тај посао", нагласио је Шутановац, додајући да у Либији и Анголи постоји интересовање за изградњу и опремање војних болница по угледу на нашу ВМА, што би пре свега значило посао за нашу грађевинску индустрију, али и посао трајног везивања тих држава за Србију у области војне медицине.
То значи да би се око 1.000 њихових медицинских радника школовало код нас, а велики број наших стручњака би неко време радио у Либији на успостављању те болнице, објаснио је министар и напоменуо да, осим изградње војне болнице, Ангола показује велико интересовање за реконструкцију војне авиобазе и изградњу фабрике наоружања.
"Имамо и већи потенцијал на иностраним тржиштима, али су неопходна и улагања у фабрике", истакао је Шутановац и подсетио да је у протекле четири године уложено 29 милиона евра, а у модернизацију фабрика треба уложити још 45 милиона евра.
Министарство одбране планира да ове године да у наменску индустрију Србије инвестира 15 милиона евра авансно, како би се фабрике опремиле најмодернијим машинама и радиле већим капацитетом, а касније нам ту инвестицију враћале кроз испоруке наоружања и војне опреме, рекао је Шутановац.
Клуб привредних новинара доделио је министру Шутановцу златну плакету за допринос за развој наменске индустрије у 2010. години.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар