субота, 19.02.2011, 18:54 -> 19:30
štampajАранжман из предострожности
Сасвим је извесно да ће Србија и после априла имати неку врсту аранжмана са ММФ-ом. Остаје да се реши у којој форми ће тражити помоћ те институције - продужетком постојећег или склапањем новог аранжмана из пердострожности.
Међународни економски полицајац највероватније ће и у будуће контролисати колико и како Србија троши.
Ипак, први пут за 30 година колико је ММФ присутан на овим просторима, могли бисмо да, уместо новца, затражимо само савете и надзор.
То је суштина аранжмана " из предострожности " за који се залаже председник Владе Мирко Цветковић. Од текућег аранжмана вредног 3 милијарде евра, Србија је искористила отприлике половину .
За портал Економист магазина премијер Мирко Цветковића изјавио је да „да стенд-бај аранжман не би требало настављати, јер ни до сада нисмо повукли сва средства која су нам била на располагању".
"Зато нема ни потребе да се продужава постојећи или склапа нови стенд-бај аранжман. Мислим, међутим, да би било добро да Србија са ММФ-ом после овог закључи нови аранжман из предострожности", оценио је Цветковић.
Са премијером се слажу гувернер Народне банке, министарство финансија и многи економисти који тврде да останак ММФ-а доноси корист и грађанима и влади.
Неће бити додатних задуживања, а ММФ ће истовремено контролисати колико власт троши новца у предизборној години, и бити њен аргумент за одбрану од синдикалних захтева.
Економиста Горан Николић каже да је Србије ионако имала мониторинг сваких шест месеци али ово подразумева мало активнији однос са ММФ-ом и приправност могућност да се финансијска средства повуку уз много мање процедура у неком лошем сценарију.
За поједине економисте ММФ је у предизборној години сидро за економску политику владе, али и гарант за стране инвестиције.
Економиста Павле Петровић каже да би из економског угла вероватно било боље да се направи тај продужени аранжман на две године.
"Тиме би се добили нека гаранција да ће на двогодишњем хоризонту да се води здрава економска политика што би било добро и за унутрашњу привреди и стране инвестиције", каже Петровић.
ММФ се и пре доласка у Београд на последњу рунду разговора, изјаснио да склапање новог аранжмана са Србијом зависи искљуциво од Србије, односно од процене Власти да ли би јој то користило у овом тренутку.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар