Договор послодаваца и синдиката

Представници Уније послодаваца, Самосталног синдиката и синдиката "Независност" потписали Општи колективни уговор у области пољопривреде, прехрамбене, дуванске индустрије и водопривреде. Колективно преговарање и социјални дијалог немају алтернативу, поручио министар Расим Љајић.

После пет година, Унија послодаваца потписала је са представницима Самосталног синдиката и Синдиката "Независност" пољопривреде, прехрамбене, дуванске индустрије и водопривреде Општи колективни уговор за те гране.

Тим колективним уговором обухваћено је 119.000 радника, а преговори су трајали пет година.

Између осталог, договорено је да најнижа цена топлог оброка буде 20 одсто минималне зараде и да најнижи регрес буде у вредности просечне зараде.

Коментаришући постизање договора, министар рада и социјалне политике Расим Љајић рекао је да колективно преговарање и социјални дијалог немају алтернативу и додао да сви штрајкови и протести на крају морају да се заврше неком врстом договора.

"Идеално би било да свима можемо да повећамо плате и пензије, али, нажалост, ми тих пара немамо", рекао је Љајић и додао да је боље преговарати него губити време у нечему за шта се унапред зна да мора бити завршено компромисним решењима.

Љајић је као пример навео данашње закључивање гранског колективног уговора у области пољопривреде, о чему су, како је рекао, разговори раније често пропадали.

Према његовим речима, најбоље решење проблема је да сви седну за сто, договарају се и траже реална решења.

Упитан како коментарише последња поскупљења основних животних намирница и пораст сиромаштва у Србији, Љајић је навео да је обавеза државе да у условима економске кризе обезбеди бар социјалну сигурност за најугроженије категорије становништва.

"Без пораста производње и извоза не можемо очекивати убрзани темпо економског раста и раста друштвеног производа", рекао је Љајић.

Закон о социјалној заштити у марту

Према његовим речима, сиромаштво је последица глобалне економске кризе и раста малопродајних цена у Србији које се повећавају због раста цена на светском тржишту и раста цена енергената.

Љајић је изјавио да је сигуран да ће предлог Закона о социјалној заштити бити у марту усвојен у Скупштини Србије.

Према његовим речима, закон ће омогућити да број грађана који примају материјалну помоћ буде 39 одсто већи.

У децембру прошле године, 70.000 породица примало је материјалну помоћ, а после усвајања закона помоћ би требало да прима више од 100.000, рекао је Љајић.

Закон је прошао кроз широку јавну расправу и око 2.500 људи учествовало је у дебатама, указао је Љајић.

Кад је реч о евентуалним изменама Закона о раду, Љајић је рекао да су још удаљене позиције свих социјалних партнера и да измена неће бити, док се не постигне сагласност свих у социјалном дијалогу.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 08. јул 2025.
34° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом