петак, 04.02.2011, 07:32 -> 12:34
štampajУ продавницу к'о у драгуљарницу
Потрошачи све ређе улазе у продавнице и купују јефтиније производе користећи разне промоције, показују истраживања међународне Групације за тржишна истраживања ГФК. Ни ове године, не очекује се повећaње промета.
Куповна моћ у Србији опада, потрошачи све ређе улазе у продавнице и све мање купују. Половину кућног буџета, просечан потрошач троши на основне потребе, главни је закључак истраживања Агенције за истраживање тржишта ГФК. Продаја је стагнирала и у свету, мада се чини да су ове године европски потрошачи нешто оптимистичнији.
Претходних година, криза је углавном погађала нижу и средњу класу, а сада је осећају и они са нешто већим приходима.
"Оно што је потребно, то се и узима. Што може да прође без неког трошка то се, једноставно, мора заборавити", каже један грађанин.
"Рачуне плаћамо колико стигнемо. Вечито балансирамо између дозвољеног и недозвољеног минуса", признаје једна Београђанка.
"Криза овде, криза тамо. Гледаш где ти је јефтиније. Нећеш да купиш нешто за пет фунти, ако можеш за две", каже Јока Ратинац, повратница из Енглеске.
Купац у Србији опрезно троши.
"Потрошачи све ређе иду у куповину. Купују мање количине. Имају и све мање новца на располагању. Стратегије су да се све више пажње обраћа на промоције. Такође, битно је да се ове године употребљавају картице и чекови све више и све више се улази у неки недозвољени минус који се све теже враћа, каже Горан Тинтор из Агенције за истраживање тржишта ГФК.
И у свету се мање троши, а слика се разликује од земље до земље.
"Људи су и даље веома пажљиви при куповини. То је последица велике кризе". Они више обраћају пажњу на новац и за узврат очекују квалитет", наводи Томас Красни, директор Агенције за централну и источну Европу.
Просечна српска куповина вреди 4.000 динара. Ове године, плате неће расти изнад стопе инфлације. Повећања ће бити обезвређена, па се повећење промета не очекује.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар