Држава продаје 31 одсто "Телекома"

Од 58,5 одсто акција, које држава има у "Телекому", Влада ће продати 31 одсто, речено је агенцији "Бета" у Влади Србије. Ако продаја буде успешна, држави ће остати 27,5 одсто акција. За продају 31 одсто акција, приход републичког буџета биће 840 милиона евра.

"Влада Србије продаће 31 одсто акција "Телекома" од укупно 58,5 одсто акција које држава има у том предузећу", речено је агенцији Бета у Влади Србије. Одлука је донета после званичног обавештења грчке компаније "ОТЕ" да жели да прода свој удео од 20 одсто акција у "Телекому".

Борд директора "ОТЕ-а" је 26. јануара одлучио да у поступку продаје већинског удела у "Телекому" прода своје власништво у тој компанији по минималној цени коју је утврдила Влада Србије.

Влада је одредила да минимална почетна цена за продају 51 одсто акција "Телекома" буде 1,4 милијарде евра. Држава Србија у "Телекому" има власништво од 58,5 одсто, "ОТЕ" је власник 20 одсто акција, грађанима је бесплатно подељено 15 одсто, а бившим и садашњим радницима 6,5 одсто.

Ако продаја "Телекома" буде успешна, држави ће у власништву остати 27,5 одсто акција тог предузећа, а за продају пакета од 31 одсто акција по минималној цени приход републичког буџета биће 840 милиона евра.

Рок за достављање понуда за куповину већинског пакета "Телекома" истиче 21. марта. За куповину "Телекома" заинтересоване су компаније "Дојче телеком", "Франс телеком", "Телеком Аустрија", "Америка мобил", "Ведер инвестментс", "Турксел" и "Вимпелком".

Ако стигне више понуда, биће организована аукција пред телевизијским камерама, а нови већински власник "Телекома" биће компанија која понуди највишу цену.

У случају да стигне само једна понуда, биће вођени директни преговори са том компанијом. Цео посао око продаје акција "Телекома Србије" требало би да буде завршен до краја лета, јер је најмање од четири до пет месеци потребно да будући купац обезбеди сву потребну документацију и дозволе и да уплати новац.

Компанија "Телеком Србија" имала је профит од 13,3 милијарде динара у 2009. години и била је компанија са највећом нето добити на српском тржишту. У власништву "Телекома" су и телекомуникационе компаније "Мтел" у Црној Гори и "Телеком Српске" у Босни и Херцеговини.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 08. јул 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом