недеља, 16.01.2011, 07:30 -> 07:42
štampajЗачарани круг дугова
Топлане у Србији имају велика потраживања, а и саме дугују новац за енергенте. Тражи се ново поскупљење гаса, а грејања мора да буде још три месеца.
Како се дугови према топланама повећавају, у Удружењу топлана траже решење, јер и сами све више дугују за енергенте. Дуг за гас смањен је за трећину, али је и даље тешка ситуација са мазутом.
Топлане на све начине покушавају да наплате грејање. Ни отплата старих дугова на рате не даје резултате, па је све више тужби. Тамо где има техничких могућности, са даљинског система искључује се и одређен број станова.
Енергенти морају да се плате, а грејања мора да буде још најмање три месеца.
"Висина дуговања наших корисника према градској топлани је 60 милиона динара или у просеку за пет до шест месечних задужења. Због тих дуговања ово предузеће довело је у питање наставак грејне сезоне, јер енергената, како мазута, тако и угља, имамо на нивоу 10 до 15 дана", каже директор Топлане у Новом Пазару Бојан Биочанин.
Ништа боље није ни у још 37 топлана које од почетка грејне сезоне користе мазут из робних резерви.
"Тај мазут мора да се врати или да се плати. Почетак реализације тог финансијског дела наступа почетком месеца фебруара", истиче Дејан Стојановић из Удружења топлана Србије.
Од октобра, грејање је скупље од 10 до чак 30 одсто. Сада и топлане које нису подигле цене траже поскупљење.
"Дуговања су прилична и грађана према топланама и топлана према добављачима енергената. Оно што је интересантно јесте да је 30 топлана од 57 чланица Удружења кориговало цену грејања од почетка грејне сезоне", каже Стојановић.
Од шест милијарди, колико износе дуговања "Србијагасу", трећина је стари дуг. Међутим, питање је до када ће цене гаса мировати.
"Ситуација је нешто боља него што се процењивало у новембру, због боље позиције даљинских система, али се бојим да нема још много простора да се цена гаса за тарифне купце држи на овом нивоу. Ако издржимо до краја грејне сезоне, то би била одлична вест за индивидуалне потрошаче и малу привреду", сматра директор "Србијагаса" Душан Бајатовић.
У "Србијагасу" рачунају да ће цена гаса зависити највише од курса евра и долара. Топлане, које напомињу да оваквим начином рада само одлажу проблеме, излаз виде у што бржем преласку на наплату по утрошку.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар