Статистика животног стандарда

Према подацима Републичког завода за статистику, Београд је најповољнији, а Ваљево најнеповољнији град за живот у Србији. Просечна зарада је једино у престоници већа од просечне вредности потрошачке корпе.

Београђани, Новосађани и Панчевци имају најбољи стандард, а најнеповољнији услови за живот су у Ваљеву, Нишу и Краљеву, показују подаци Републичког завода за статистику.

Београд је једини град у Србији у коме је просечна зарада већа од вредности просечне потрошачке корпе, док Ваљевцима, са просечном зарадом од око 28.000 динара, месечно недостаје десетак хиљада да напуне просечну потрошачку корпу.

Директор Републичког завода за статистику Драган Вукмировић каже да се најбоље живи, односно да је највећи стандард у Београду, затим у Војводини, па онда у централном делу Србије.

"Корелација је јасна са величином града. У великим градовима се боље живи него у мањим срединама", каже Вукумировић.

Прошле године најскупљи килограм хлеба, плаћали су грађани Суботице, готово 79 динара, Лесковчани упола мање. У Сремској Митровици уље је у просеку коштало испод 100 динара, најскупље је било у Краљеву, осам динара више.

Панчевци су пили најјефтинију кафу, 620 динара за килограм, а Новосађани најскупљу, готово 770. Градски превоз у Лесковцу био је 25 динара, упола јефтинији него у Смедереву и Нишу. Најнижу цену централног грејања, испод 40 динара, плаћали су Лесковчани, упола мање од становника Сремске Митровице.

Ниже цене услуга у мањим градовима

Економиста Горан Николић каже да су предности живота у мањим градовима значајно ниже цене услуга.

"Ниже су цене угоститељских услуга, такси услуга, паркирање, приватна здравствена заштита, као и на пример фризерске услуге", каже Николић.

Само здрава конкуренција може донети ниже цене и подићи куповну моћ, кажу у потрошачким организацијама.

Зоран Николић из Националне организације потрошача Србије каже да је очигледно да у Србији не постоји здрава тржишна конкуренција, јер да је тако постојао би бар неки од водећих светских маркета.

"Постоје бројна објашњења зашто је то тако, међутим очигледно је да се у нашој земљи потрошачима не дозвољава једно од основних права, а то је право на слободан избор", каже Николић.

Током прошле године цене су у просеку порасле за 10,3 одсто. Највише су поскупеле здравствене услуге, одећа, обућа, намештај, ствари за кућу и текуће одржавање.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 04. јул 2025.
37° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом