Скок српског извоза

Србија је прошле године извезла 8,8 милијарди долара или 16,3 одсто више него у 2009. години, наводи ИЗИТ. Због раста извоза, спољнотрговински дефицит смањен је за 9,7 одсто.

Спољнотрговинска размена Србије са светом за 11 месеци прошле године износила је скоро 24 милијарде долара, што је 8,1 одсто више него у исто време годину дана раније, а главни подстицај расту спољнотрговинске активности дао је извоз.

Србија је на инострано тржиште извезла 8,8 милијарди долара или 16,3 одсто више него у 2009. години, док је стопа раста увоза била скромнија и износила је 3,9 одсто, резултат је анализе Института за тржишна истраживања (ИЗИТ).

У ИЗИТ-у истичу да је извоз порастао због стимулативнијег девизног курса, реактивирања неких водећих производних капацитета, као и због раста цена пољопривредних сировина, метала и неметала на светском тржишту.

У 2010. години отупела је и оштрица светске економске кризе, повећана је извозна тражња чиме је створен простор да постојећи производни капацитети у Србији буду више ангажовани.

У ИЗИТ-у сматрају да би Србија изашла из економске кризе, није довољно имати реалну вредност домаће валуте и растућу тражњу из иностранства него и шири производни асортиман заснован на високој технологији како би извоз по јединици производа имао знатно вишу вредност.

Без тих резова, базираних на улагњу државе у све видове инфраструктуре али и на креирању стабилног и стимулативног правног амбијента уз ефикасан државни апарат, нема озбиљних страних директиних инвестиција, а без њих ни промене постојеће производне и извозне робне структуре, указали су у ИЗИТ-у.

У робној структури извоза тренутно доминирају интермедијарни производи са учешћем од 65,4 одсто што је 27,8 одсто више него годину дана раније, а томе су, поред опоравка извозне тражње допринеле и повећане цене већине сировина.

У структури српског увоза доминирају сировине и репроматеријали док је увоз опреме смањен за чак 28,1 одсто.

Велико смањење увоза опреме је знак да су изостале инвестиције у српској привреди које би поправиле анахрони технолошки парк Србије и прошириле постојећи производни асортиман за извоз софистициранијим производима.

У ИЗИТ-у подсећају да је, због раста извоза, смањен и спољнотрговински дефицит са 6,9 милијарди долара на 6,3 милијарде долара или за 9,7 одсто, док је побољшана и покривеност увоза извозом.

Да би тај тренд био одржив на дуже стазе неопходан је заокрет у економској политици који би више уважио реални сектор и његове потребе за инвестицијама, поручили су стручњаци тог института.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 04. јул 2025.
32° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом