недеља, 09.08.2009, 07:50 -> 09:00
štampajПрипреме за српску берзу струје
Електромрежа и Електропривреда, заједно са Министарством и Агенцијом за енергетику, припремају терен за отварање српске берзе електричне енергије. Берза подразумева укидање монопола, већу понуду и јефтинију струју за грађане.
Трговање енергентима важи за најуноснији посао. Србија нема домаћу нафту, али би са струјом могла добро да профитира.
Електромрежа и Електропривреда, заједно са Министарством и Агенцијом за енергетику, припремају терен за отварање српске берзе електричне енергије. Берза подразумева укидање монопола, већу понуду и јефтинију струју за грађане.
За разлику од стандардних, берзе елекртичне енергије раде виртуелно - то значи трговци могу да буду било где, рецимо у Београду, а да свакодневно послују на међународним берзама.
Наш регион најчешће опслужује пет берзи - немачка, аустријска, словеначка, румунска и грчка.
Најреферентнија од ових је, кажу стручњаци, Лајпцишка берза, јер се на њој у сваком тренутку може купити било која количина и било који производ електричне енергије.
Последњих година, берзе све чешће спајају, и то баш оне најјаче као што су Немачка и Француска.
Немци су партнери и са Словенцима, а интеграцију припремају и белгијска, француска и холандска берза. У Заједници европских берзи истичу предности тог посла.
"Ту иде један процес максималног искоришћавања преносних капацитета с једне, и сигурност снабдевања с друге стране", рекао је директор словеначке берзе Дамјан Станек.
Носилац посла Електромрежа Србије
Наша земља се тек припрема да направи берзу електричне енергије. У Електромрежи Србије, која је носилац посла, твде да је доста урађено. Очекују да студија о изводљивости буде готова до краја ове или почетком идуће године.
"Студија ће показати које су могућности ширења берзе на регионални ниво и колико кошта", рекао је Милош Младеновић из Електромреже Србије.
Србија би могла да постане регионални центар за купопродају струје. Има осам граница и са свима је и на улазима и на излазима повезана преносном електромрежом.
Највећи интерес у том послу има ЕПС, јефтинији увоз али и добру зарада од вишкова струје.
Међутим, предуслов да српска берза струје и проради, јесте либерализација тржишта.
"Да би сте отворили берзу електричне енергије морате да имате ликвидно тржиштете. Ликвидно тржиште подразумева да имате робу и да плаћање иде 100 посто", објаснио је Драган Влаисављевић из Дирекција за трговину струјом ЕПС-а.
До јесени, Министарство енергетике завршава измене закона о енергетици и стратегију енергетике, како би се створили и правни услови за формирање берзе.
За сада је обелодањено само име српске берзе, СЕРПЕХ, која ће имати стратешког партнера, највероватније Немце или Словенце.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар