Корак ближе СТО

Србија и Европска унија потписале у Бриселу Билатерални протокол о либерализацији тржишта робе и услуга, у оквиру приступања наше земље Светској трговинској организацији. Потписивање Протокола знак да је процес приступања Србије тој организацији у финалној фази.

Потпредседник Владе Србије Млађан Динкић и европски комесар за трговину Карел де Гухт потписали су у Бриселу Билатерални протокол о либерализацији тржишта робе и услуга између Србије и Европске уније, у оквиру приступања наше земље Светској трговинској организацији (СТО).

Динкић је изјавио да је потписивањем Билатералног протокола учињен најважнији корак ка приступању СТО, јер Србија са ЕУ размењује 60 одсто свих роба и услуга.

Де Гухт је оценио да протокол представља темељну етапу у приступању Србије СТО, а који ће поспешити наше економске односе.

Динкић је истакао важност подршке ЕУ и повољне резултате и приближавање пријему Србије у СТО што је Београд затражио 2004. године.

Министар је указао на то да свака земља која жели да постане чланица ЕУ мора претходно бити и чланица СТО, али то даје и битну сигурност и заштиту, јер у склопу СТО успостављена правила јамче да ниједна земља неће доћи под удар било каквих дискриминаторних мера.

Билатерални преговори о либерализацији тржишта роба и услуга између Србије и ЕУ нису вођени директно, као у случају преговора са другим заинтересованим чланицама СТО, јер је Србија већ закључила са ЕУ Споразум о стабилизацији и придруживању, односно Прелазни споразум о трговини и трговинским питањима.

Данас потписани Протокол заснива се на поменутим закљученим споразумима, с обзиром на то да су њима већ регулисана сва релеватна трговинска питања.

Билатерални протокол у оквиру Светске трговинске организације закључује се на основу Друге ревидиране понуде за либерализацију тржишта роба Републике Србије од 20. новембра 2008. и Треће ревидиране понуде за либерализацију тржишта услуга Републике Србије од 30. новембра 2009. године, које су достављене чланицама СТО преко секретаријата организације.

Потписивање тог протокола, којим се завршавају преговори са ЕУ, веома је значајно за даљи процес окончања билатералних преговора са осталим чланицама Светске трговинске организације, што је и знак да је процес приступања тој организацији у финалној фази.

Користи од чланства у СТО 

Завршетак билатералних преговора са заинтересованим чланицама СТО је веома битан, јер поред мултилатералних преговора о усклађености спољнотрговинског система са правилима СТО, укупни преговори о чланству се окончавају када се закључе и сви билатерални протоколи.

Билатерални протокол о либерализацији тржишта роба и услуга Србија је већ потписала са Јапаном, Норвешком, Хондурасом и Републиком Корејом, док се потписивање са Канадом планира за крај јануара 2011. године.

Процес приступања СТО, који захтева потпуно усклађивање готово целокупног привредног система земље са правилима организације, Србија је почела у фебруару 2005. године. 

Чланство у Светској трговинској организацији доноси земљама различите користи - од предвидљивости и сигурности висине царинских стопа до тога да земља постане привлачнија за стране инвеститоре.

СТО контролише 80 одсто светске трговине, 90 одсто финансијских трансакција, 92 одсто телекомуникационих и информационих технологија и 97 одсто права интелектуалне својине.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 05. јул 2025.
27° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом