Мање марже за бољи стандард

Српска удружења потрошача апелују на трговце да смање марже. Уколико нема другог начина за смиривање цена, постоји могућност административног ограничавања маржи ради очувања стандарда грађана, кажу у Министарству трговине.

"Марже на поједине производе у Србији веће су од 30 одсто. Уље је јефтиније у Немачкој него код нас", кажу у нишком Центру за заштиту потрошача "Форум".

"Марже се просечно у свету крећу 10 до 15 одсто. Код нас је то знатно изнад тога. До ових високих маржи долази због недостатка конкуренције. На нашем тржишту не постоји права конкуренција трговаца прехрамбеним производима", каже Јован Јовановић, председник Центра за заштиту потрошача "Форум".

Многи трговци већ су подигли и цене јужног воћа, иако до најављеног повећања ПДВ-а још није дошло. У Удружењу потрошача кажу да су оправдана једино поскупљења цигарета, због већих акциза, и позивају на бојкот производа чије цене највише расту или их повремено нема на тржишту.

"Просечан српски потрошач, нажалост, већ је одавно почео свој бојкот, јер нема чиме да приушти себи куповину основних животних намирница", рекао је Зоран Николић из Националне организације потрошача Србије.

У Министарству трговине кажу да се марже у Србији крећу око 22 одсто, што је од два до четири одсто више од просека Европске уније. Маржа на хлеб прошле године ограничена је на девет одсто.

"Свако ко у овом тренутку коригује цене својих производа на горе, а то није последица ПДВ-а или акциза, суштински се понаша некоректно и према потрошачу, али и према укупној економској ситуацији, будући да је куповна моћ на ниском нивоу", рекао је министар трговине Слободан Милосављевић.

Поређење цена основних производа са земљама у региону показује да Србија није најскупља у свим категоријама. Тако је млеко најскупље у Словенији - 0,92 евра, а најјефтиније плаћају Босанци - 70 евроценти. Уље је најскупље у Хрватској 1,76 евра, у Србији је 1,33.

Брашно најмање кошта у Словенији, непуних 40 евроценти, док је у Босни најскупље, 0,72 евра. Најскупљи путер купује се у Подгорици, 1,5, најмање кошта у Сарајеву, тек нешто више од евра.

Треба, међутим, имати у виду да је, у поређењу са тим земљама, просечна плата у Србији најмања.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 05. јул 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом