понедељак, 27.12.2010, 16:54 -> 17:30
štampajТешка година за домаћу привреду
Наредна година биће изузетно тешка за домаћу привреду јер ће нерешени проблеми из ове године бити пренети у наредну, каже председник Привредне коморе Србије Милош Бугарин. Привреду карактерише неликвидност и неконкурентност, неприступачани кредити и високе камате, истиче Бугарин.
Председник Привредне коморе Србије Милош Бугарин изјавио је да ће 2011. година бити изузетно тешка за домаћу привреду јер, како је нагласио, "све што није решено у току 2010. године чека нас у наредној".
"Желео бих да верујем да ћемо имати раст БДП-а од три или 3,5 одсто. Није немогућа мисија, али је потребна сарадња и дијалог, представника извршне и законодавне власти, пословне заједнице и свих релевантних институција. Само на основу дијалога могуће је да заједнички унапреднимо српску привреду, која је у озбиљном проблему", изјавио је Бугарин за Танјуг.
Према његовим речима, српску привреду карактерише висока неликвидност и неконкурентност компанија, неприступачани кредити, високе каматне стопе, кашњење у враћању кредита.
Бугарин је додао да су велики проблеми за српску економију и непостојање развојне банке, компликоване административне процедуре, неспровођење пореске реформе и гиљотине прописа.
Председник ПКС указао је да се годишње у зони сиве економије "врти" око десетак милијарди евра, да треба да се смање неки порези и доприноси, а да се повећа обухват чиме би се смањила зона сиве економије.
Бугарин сматра да би повећање ПДВ-а са осам на 18 одсто на компјутере и хотелске услуге изазвало велике проблеме.
"Ми смо земља у којој свега 30 одсто становништва, користи услуге информационих технологија, а без тога је немогућ просперитет и развој", упозорио је председник ПКС.
Дизање пореза на хотелијерство које је у 2010. години имало најозбиљнији пад у односу на све услужне делатности, потпуно је апсурдно.
Политички приоритети у предизборној години
Бугарин је похвалио посткризни модел раста "Србија 2020" који се базира на повећању производње размењивих добара која се могу пласирати на инострано тржиште, повећању инвестиција и запослености.
"Брине ме број запослених јер је тренутна стопа незапослености 26 одсто. Брине ме 600 раскинутих приватизационих уговора и 200.000 људи који немају третман ни запослених, ни незапослених. Брине ме што се у Србији доста ствари одлаже, јер и нечињење јесте погрешан посао", рекао је председник ПКС.
Бугарин је подсетио да је 2011. и предизборна година у којој ће бити дефинисани и неки политички приоритети.
Осврнувши се на годину за нама, Бугарин је рекао да је најбољи резултат у 2010. години смањење спољнотрговинског дефицита и раст извоза.
Бугарин је напоменуо да је раст забележен у сектору финансијског посредовања, телекомуникација, саобраћаја као и у сектору прерађивачке индустрије.
У последњем кварталу 2010. године сектор прерађивачке индустрије био је у паду па ће раст БДП уместо очекиваних два одсто бити 1,5 одсто, нагласио је председник ПКС.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар