Кредит Прокоп гради

Ако Србија заврши пројекте реконструкције пруга, добиће руски кредит од 800 милиона долара. Тај кредит је једина нада да се градња Београдског железничког чвора, започетог 1977. године, покрене са мртве тачке, кажу у Железници.

Железнице Србије би до 1. марта требало да заврше пројекте за реконструкцију пруга Београд- Бар и Ваљево-Лозница и изградњу железничке станице Прокоп, како би могле да добију руски кредит вредан 800 милиона долара.

Претходно је потребно да држава за ове пројекте издвоји 16,2 милиона евра. Уколико обезбеди тај новац, први радови могли би да почну следеће јесени. Руски партнер, на основу пројеката, жели да оцени колико ће бити ангажовано њихових, а колико српских предузећа.

По сличном принципу, Руси већ раде пруге у Либији и Ирану. Они се ослањају на домаћу радну снагу и материјал, али су шине, скретнице и опрема из Русије. Са руском страном треба прецизирати цене које не смеју бити веће од тржишних.

"Они располажу технологијама и опремом која је по европским стандардима. Наши партнери биће грађевинске компаније из састава руске железнице, које имају све референце да реализују ову врсту радова", рекао је директор предузећа "Железнице Србије" Милован Марковић.

У Железници кажу да је руски кредит једина нада да се градња Београдског железничког чвора, започетог још 1977. године, покрене са мртве тачке. То би била прва фаза која обухвата нову станицу Земун, терминал Макиш и завршетак Станице Београд Центар.

Директор "Београдског желеничког чвора" Милутин Милошевић каже да је потребно завршити још шест колосека, три перона и станичну зграду.

"Неопходно је повезати ту локацију са приступним саобраћајницама, пре свега са аутопуте,", рекао је Милошевић.

Како РТС сазнаје, Руси нису заинтересовани за горњу плочу станице Прокоп, на којој ће бити могућа градња 20.000 квадрата пословног и стамбеног простора, нити за грађевинско земљиште у Савском амфитеатру, које се добија измештањем главне железничке станице из центра престонице.

То даје шансу домаћим инвеститорима, јер се ослобађа 80 хектара грађевинског земљишта у самом центру Београда.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 09. јул 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом