Закон о пушењу се повлачи пред кризом

Баварска одлучила да ублажи забрану пушења, сличне најаве стижу и из Грчке и Хрватске. Уступак пушењу на јавним местима је прилагођавање условима које је наметнула економска криза.

Увођење закона о потпуној забрани пушења у Европској унији показало се као неефикасно и многе земље чланице одлучиле су да ублаже забрану пушења на јавним местима и закон прилагоде садашњој економској кризи.

Тако су законодавци немачке покрајине Баварске пре неколико дана одлучили да ублаже националну забрану пушења и да од 1. августа дозволе пушење у баровима тако што би се у већим од њих издвојиле посебне просторије за пушаче.

Мањи барови у којима је пушење дозвољено морају да носе ознаку "барови за пушаче".

Том одлуком је окончана потпуна забрана пушења у баровима, ресторанима и диско клубовима која је важила од јануара прошле године.

Најстрожа забрана пушења уведена у Немачкој сматра се кривцем за лоше резултате владајуће конзервативне партије на изборима прошлог септембра.

Проширење забране пушења у угоститељским објектима изгласано је у белгијском парламенту јула ове године, а према новом закону пушење ће бити дозвољено само у баровима који не служе свеже припремљену храну.

Ако је бар мањи од 50 квадратних метара, пушење је дозвољено у целом објекту, а ако је већи, одељак за пушаче треба да заузима мање од 50 одсто укупне површине.

Према истраживању које је обавио национални синдикат самозапослених лица, седам од десет барова одабрало би да престане да служи храну да би задржало могућност дозвољеног пушења.

Грчка је, после више неуспешних покушаја увођења потпуне забране пушења овог месеца почела примену новог закона, по којем власници објеката мањих од 70 квадратних метара бирају да ли ће се у њему пушити или не, док власници већих објеката могу да обезбеде одвојени простор за пушаче.

Искуство Хрватске

Како је недавно најављено у медијима, премијерка Јадранка Косор уз драстичне резове кроз други ребаланс буџета предложиће и ублажавање забране пушења на јавним местима, која је уведена маја ове године.

Таквој одлуци претходила је петиција удружења угоститеља Хрватске, које је дало законски предлог којим се објектима до 50 квадратних метара даје избор хоће ли бити намењени пушачима или непушачима.

Иначе, од увођења потпуне забране пушења, у Хрватској је затворено више од 100 кафића, а промет је опао и до 80 одсто.

У Винковцима и Сињу против такве одлуке штрајковали су 24-сатним затвореним вратима угоститељских објеката, а широм Хрватске расписана је и петиција око које се очекује око 300.000 потписа грађана.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 08. јул 2025.
24° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом