уторак, 28.07.2009, 07:35 -> 07:35
štampajДобит привреде од самита Несврстаних
Одржавање самита Покрета несврстаних у Београду 2011. године унапредило би сарадњу са више од 100 земаља чланица тог покрета, сматрају српски привредници. Осамдесетих година прошлог века, вредност послова сa несврстаним земљама била око 2,5 милијарди долара. Данас привредни потенцијали ни близу нису искоришћени.
Привредници кажу да би одржавање самита Покрета несврстаних у Београду 2011. године допринело унапређењу сарадње са више од 100 земаља чланица тог покрета јер на тим тржиштима има много простора за нашу робу, пре свега за механизацију и прехрамбене производе.
Од 1965. године, "Застава" је у земље Несврстаних извезла око 140.000 аутомобила.
Захваљујући томе, "Застава" је ове године Египту већ продала резевне делове вредне 365.000 евра, а договорене су и испоруке за наредних пет година.
Драган Лазић из крагујевачке фабрика аутомобила каже да на улицама Каира тренутно има преко 90.000 "Заставиних" аутомобила, углавном "осмица", мада су 2003. године тамо склапане и "флориде".
"Велики су захтеви египатског партнера да им, ако можемо, ипоручимо и више", рекао је Лазић.
До деведесетих година прошлог века несврстаним земљама извозили смо и тракторе, грађевинске и текстилне машине, белу технику, металне, хемијске, фармацеутске и текстиле производе.
Увозили смо нафту, памук, воће, рибу. Највише посла имали су наши грађевинари. Градили су бране, луке, фабрике, путеве, аеродроме.
Планум "Хидротехника- Хидроградња" и "Енергопројект" и данас раде у Тунису, Алжиру, Мароку, Нигерији, Гани и Перуу.
Миодраг Зечевић из "Енергопројекта" каже да та фирма није ни прекидала рад у тим земљама у неколико задњих деценија.
"Због актуелних проблема које смо имали у протеклих деценију, деценију и по, посао је смањен али ми убрзано маркетиншки радимо да би побољшали позиције које смо задржали", напомиње Зечевић.
Од несврстаних земаља прошле године највише смо увозили из Либије, и то нафту за 210 милиона долара, следи Индија па Иран, из кога увозимо "пежо 207". Највише наших производа продато је Ираку, Ирану и Египту.
Зорица Јекић из Привредне коморе Србије сматра да посао може да се прошири јер потенцијали ни близу нису искоришћени.
"У сваком случају нисмо задовољни. Постоји раскорак између кадровских и технолошких потенцијала које можемо да понудимо сами или у сарадњи са западним партнерима. Наш хендикеп јесте што нема организованог наступа, изостаје подршка државе и што нема банака које прате наступ наших фирми", објашњава Јекићева.
У Привредној комори подсећају да је, 80-тих година прошлог века, вредност послова југословенских предузећа у несврстаним земљама била око 2,5 милијарди долара. Највише послова имала су предузећа из Србије.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар