Америчко-кинески разговори у Вашингтону

САД и Кина на дводневном скупу траже заједничко решење за превазилажење светске економске кризе. Кина посебно заинтересована за безбедност својих инвестиција у САД, тешких 800 милијарди долара.

Амерички председник Барак Обама рекао је да САД и Кина деле заједнички интерес у покушајима да постигну економски опоравак и позвао је на успостављање чвршћих веза две земље.

"Текућа економска криза учинила је јасним да се одлуке које ми доносимо унутар наших граница одражавају на читаву светску економију - и то је подједнако важно не само у Њујорку и Сијетлу, већ и у Шангају и Шенџену", навео је Обама у говору на почетку америчко-кинеских разговора у Вашингтону, преноси Ројтерс.

"Због тога се морамо обавезати на чврсту билатералну и мултилатералну сарадњу", указао је Обама.

Председник САД Барак Обама позвао је Кину да поштује људска и верска права, као и права мањина.

"Поред тога што поштујемо древну културу Кине и њене изванредне подвиге, чврсто верујемо да треба поштовати веру и културу свих народа и да свако може слободно да се изрази", рекао је Обама у уводном говору на скупу "Стратешки и економски дијалог Кине и САД".

"То укључује верске и етничке мањине у Кини, као и мањине у САД", нагласио је председник САД.

Обама је рекао да су односи САД-Кина "међу најважнијим" за свет и да ће имати одлучујућу улогу у овом веку.

Амерички председник је позвао Кину да сарађује са САД у покушајима усмереним ка денуклеаризацији Корејског полуострва.

"Ни Америка ни Кина немају интерес да терориста дође до бомбе или да настане трка у нуклеарном наоружању у источној Азији", рекао је Обама, пренела је јужнокорејска агенција Јонхап.

Економска сарадња примарна

Разговори у оквиру Стратешког економског дијалога Сједињених Америчких Држава и Кине, који ће се данас и сутра одржати у Вашингтону, биће један од највећих скупова високих представника двеју земаља, чији је циљ јачање, пре свега економске, али и стратешке сарадње у време великих међународних изазова, оценили су амерички медији.

Шеф америчке дипломатије Хилари Клинтон, која заједно са министром финансија Тимотијем Гејтнером предводи америчку делегацију, одала је признање Кини за "изузетно позитиван и ефикасан" учинак у притиску на Северну Кореју да напусти свој нуклерани програм.

Кинеска делегација, коју предводе заменик премијера Ванг Ћишан и државни саветник Даи Бингуо, има 150 званичника и једна је од највећих која је посетила САД.

Кинеску страну посебно занима шта америчка влада намерава да уради поводом растућег буџетског дефицита САД.

Кина је са 801,5 милијарду долара уложених у америчке хартије од вредности највећи инострани поверилац Вашингтона и жели да зна да јој је та имовина сигурна и да неће бити угрожена у случају неке будуће инфлације.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 07. јул 2025.
24° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом