Ликвидација или стечај за 400 фирми

Предузећа која више немају никаву шансу за приватизацију, њих око 400, отићи ће у стечај или ликвидацију, најавио саветник потпредседника Владе Србије Лука Андрић.

Саветник потпредседника Владе Србије Лука Андрић рекао је у интервјуу агенцији Бета да ће у Србији око 400 друштвених предузећа, која више немају никаву шансу за приватизацију, отићи у стечај или ликвидацију.

Андрић је рекао да је тренутно у нешто више од 350 друштвених предузећа, са око 5.000 запослених, покренута ликвидација или поднета иницијатива за стечај.

Већина тих фирми, навео је Андрић, не ради дуже време, не исплаћује зараде и радници су у њима врло често запослени само формално.

Андрић, који је саветник у кабинету потпредседника Владе Србије Млађана Динкића, рекао је да ће стечајни и ликвидацини управници анагажовати неке од тих 5.000 радника да би обављали послове који су потребни у току ликвидације и стечаја.

"До сада је, према подацима Агенције за приватизацију у принудну ликвидацију стављено око 290 фирми. То су фирме које из више покушаја нису успеле да се приватизују или немају никаву имовину, нити запослене", истакао је Андрић.

Како је Андрић прецизирао, принудна ликвидације је решење које постоји само за такве друштвене фирме и додао да ће вероватно већина тих предузећа отићи у стечај ако не могу да исплате све своје дугове.

"Агенција за приватизацију Србије је пре две седмице покренула и иницијативу за покретање стечаја у око 70 фирми које немају никакву шансу за приватизацију, а испуњавају услове за стечај", истакао је Андрић.

Андрић је навео да Агенција за приватизацију нема могућности да покрене стечај, већ упућује иницијативу надлежним државним органима, пре свега Пореској управи, да судовима предложе покретање стечаја.

Према подацима Агенције за приватизацију, у Србији је од 2002. године до сада укупно приватизовано око 2.500 предузећа, а приход од приватизације достигао је 2,9 милијарди евра.

Од укупног броја на тендерима и аукцијама продато је 1.825 предузећа, а преостала су приватизована преко тржишта капитала и на друге начине.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 07. јул 2025.
24° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом