Криза ликвидности иза нас

Дугови великих трговинских ланаца према добављачима смањени су у последња два месеца за више од 70 одсто. Повериоци су задовољни јер полако долазе до свежег новца неопходног за нови производни циклус. Преокрет је настао и захваљујући субвенционисаним кредитима за ликвидност.

Криза ликвидности или ситуација да нико ником ништа не плаћа, сада је, по свему судећи, иза нас. После само два састанка код премијера највећи српски трговци и произвођачи постигли су договор. Донедавно трговци су дуговали добављачима више од седам милијарди динара.

У међувремену, измирено је више од 70 одсто обавеза, а прекорачење рокова плаћања смањено са 22 на 19 дана.

"Хронична неликвидност је суштински део неких пословних одлука. Морате се прилагођавати ономе што имате. С друге стране, ускраћивали смо сопствене добављаче, као што смо и ми нечији добављачи", рекао је генерални директор концерна "Бамби" Мирослав Милетић.

Цео дужничко-поверилачки ланац је трпео због ситуације која је сада превазиђена. Према речима Милетића, улазимо у много мирнију и стабилнију јесен него што смо очекивали.

Новац за испоручену робу неки произвођачи су чекали четири, пет, па и више месеци. У Делта Максију кажу да су њихови просечни рокови плаћања између 60 и 70 дана.

"Делта Макси у претходних 45 дана је сервисирао преко 85 одсто старих доспелих обавеза ка својим добављачима и ми ћемо у наредних пет радних дана да сведемо доспеле обавезе на нулу", рекао је Драган Филиповић, генерални директор "Делта Макси групе".

Почев од августа, свеукупна текућа ликвидност ће бити добра и довољна да подмири све доспеле обавезе, истакао је Филиповић и додао да је такозвана криза ликвидности иза нас.

Како је дошло до преокрета

Горан Николић из Привредне коморе Србије каже да је Влада извршила притисак на трговце да ревносније измирују своје обавезе, а и држава је почела да исплаћује своја доспела потраживања.

"Лабавија монетарна политика дала је могућност банкама да у већој мери кредитирају привреду и на крају сами субвенционисани кредити за ликвидност од чак 550 милиона евра у овом моменту су дали додатни импулс привреди", објашњава Николић.

Ако се овако настави, трговина у Србији постаће најликвиднија грана домаће привреде, сматра министар Слободан Милосављевић.

"Данас се углавном сви много рационалније понашају и то је онај позитиван предзнак који наговештава да би крајем ове и почетком наредне године неки први позитивни помаци могли да се осете", рекао је Милосављевић.

Позитивне помаке министар види у почетку опоравка индустријске производње или ублажавању пада спољнотрговинске размене, који је за трећину мањи него у истом периоду претходне године.

Проблем је и ликвидност малих трговаца. Њихов појединачни дуг није велики, а држава ће покушати и њима да помогне да лакше преброде кризу.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 07. јул 2025.
29° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом