Договором против несташице млека

Фармери имају проблем, јер је откупна цена млека мала, а због пада динара, кредите тешко отплаћују, изјавио државни секретар у Министарству пољопривреде Милан Петровић. Министарство подржава хитан договор фармера и прерађивача.

Док трају међусобне оптужбе за несташицу млека, грађани Србије и даље на рафовима не налазе најјефтиније, краткотрајно млеко. Милан Петровић, државни секретар у Министарству пољопривреде, каже да за несташицу постоји више разлога.

"Један од разлога је смањена производња, као и чињеница да сам прeрађивач може да усмерава своју сировину, као што је млеко, у неки други производ, као што је дуготрајно млеко", изјавио је Петровић у гостовању у Дневнику РТС-а.

Петровић је објаснио да произвођачи млека имају проблем, јер је откупна цена веома мала, а велики број њих је узимао кредите за подизање објеката и сада када је евро доста ојачао, они морају да враћају те кредите.

"Они зато штеде путем уздржаног оброка код крава - нема свих компоненти којима би требало да их хране. Сточна храна и кукуруз су поскупели, да не причамо о протеинским додацима", додао је Петровић и нагласио да, иако је квантитет млека смањен, квалитет није.

Коментаришући оптужбе на рачун "Имлека" да вештачки ствара несташицу млека и да је монополиста, секретар Министарства пољопривреде је рекао да је веома лако изазвати несташицу, ако имате једну тако велику компанију која има и доминирајући положај на тржишту.

"Ми смо упутили допис Агенцији за заштиту конкуренције и чекамо њихов извештај", изјавио је секретар и додао да ће, уколико се докаже да је у питању монополистичко понашање "Имлека", доћи до одређених санкција.

Подсећамо да су већ вршена два испитивања која су потврдила да постоји злоупотреба положаја "Имлека" на тржишту.

Откупна цена премала

Фармери су, претходних дана, изражавали своје незадовољство, не само према "Имлеку", већ и према држави, која, према њиховим речима, даје прениске субвенције, па фармери више немају мотивацију да се баве сточарством.

"Ми дајемо динар и по по литри млека субвенције и то је премало, али и 14 хиљада динара по хектару земље за производњу сточне хране", објаснио је Петровић и додао да држава са 12.500 помаже одгајање сваке краве.

Уз то, према Петровићевим речима, са повраћајем новца за градњу нових штала, куповину опреме за држање крава, њихово храњење и чување млека, ти повраћаји су од 40 до 50 одсто.

"Ми подржавамо да се што пре договоре произвођачи и прерађивачи, јер је откупна цена премала", истакао је Петровић. Као решење, Петровић предлаже смањење зараде прерађивача и маржи трговаца.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 02. јун 2024.
26° C

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије