Нема пшенице без добре цене

Уколико се за овогодишњи род пшенице не обезбеди минимална цена од 17,65 динара по килограму, задругари ће саветовати произвођачима пшенице да је не сеју на јесен. Министар Драгин препоручио млинарима да пшеницу откупљују по већим ценама.

Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Саша Драгин препоручио је житомлинским организацијама да за нову пшеницу ратарима понуде више од 10 динара по килограму, нагласивши веома битним да се и држава "укључи у битку" за бољу цену хлебног жита.

"Млинари су ових дана понудили цену којом никако нисмо задовољни и моја порука им је да, приликом рачунања колико би требало да плате ратарима, користе више од броја прстију на обема рукама", рекао је Драгин.

Министар је поручио пољопривредницима да, уколико не морају одмах да продају пшеницу, сачекају већу цену а, како је истакао, држава ће се потрудити да ускоро почне спровођење Закона о јавним складиштима.

Тиме ће ратарима бити омогућено да жито ускладиште и на основу тог свог производа добију повољне кредите за наставак производње, а не да буду стално принуђени да продају пшеницу кад је најјефтинија, рекао је Драгин.

Министар је препоручио и дирекцијама за робне резерве Србије и Војводине да, упркос ограниченим финансијским могућностима, уложе напоре и купе од пољопривредника пшеницу новог рода по већој цени од понуђене.

Захтеви задругара

Задружни савез Војводине залаже се за добијање минималне цене од 17,65 динара по килограму овогодишњег рода пшенице и захтева да Дирекција за робне резерве откупи по тој цени од 150.000 тона до 200.000 тона хлебног жита у циљу регулације тржишта те житарице.

Уколико изостане откуп Дирекције, према наведеном захтеву, произвођачима ће се саветовати да не сеју пшеницу на јесен, а задругама да не уговарају производњу пшенице.

Из Савеза се захтева од Владе и Министарства пољопривреде да субвенционишу трошкове складиштења пшенице произвођачима и задругама до њене продаје, јер још није могућа примена одредбе недавно усвојеног Закона о јавним складиштима.

"Подстицаји пољопривредницима су на изразито ниском нивоу и не остварују их сви домаћи произвођачи који су у неравноправном положају у односу на произвођаче у окружењу", оцењено је у саопштењу.

Савез ће се ангажовати на проналажењу нових купаца за пшеницу овогодишњег рода, првенствено на иностраном тржишту, у складу са тржишним кретањима у вези цене пшенице.

Цена пшенице за произвођаче не може бити испод њихових трошкова производње, а у појединим регионима трошкови производње због неадекватних временских услова бити већи од пројектованих у калкулацији, уз остварење нижих приноса, наведено је у образложењу.

Одбор за системски и економски положај задруга и задругара Задружног савеза Војводине је у Новом Бечеју закључио да цена пшенице овогодишњег рода износи 17,65 динара по килограму.

У саопштењу Задружног савеза наводи се да је тај закључак донет на основу калкулација трошкова производње пшенице и да наведена цена представља износ којим се покривају минимални трошкови производње за пројектовани просечни износ од 3,8 тона по хектару, без зараде произвођача.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 13. мај 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом