понедељак, 08.06.2009, 18:59 -> 20:00
štampajУспорено слабљење светске привреде
Најновији извештај ОЕЦД-а улива оптимизам - слабљење најјачих светских економија показује успорен тренд, а претпоставља се да је у неким развијеним привредама већ достигнут минимум.
Темпо слабљења највећих светских привреда је у априлу успорен и појавили су се јачи показатељи да је то слабљење можда достигло дно у Канади, Француској, Италији и Британији, навела је Организација за економску сарадњу и развој (ОЕЦД) у свом извештају.
Водећи композитни индикатор за земље ОЕЦД повећан је у априлу на 93,2 поена, са ревидираних 92,7 поена у марту, али је у поређењу с априлом прошле године опао 8,3 поена, пренео је Ројтерс.
Индикатор за велике привреде Г7 такође је у априлу повећан - на 92,4 поена, с ревидирана 92 поена из претходног месеца, што представља пад од 9,2 поена на годишњем нивоу.
"Мада је још сувише рано за оцену да ли је ово привремени или трајнији преокрет, индикатор ОЕЦД (ЦЛИ) за април 2009. показује успоравање темпа слабљења у већини привреде ОЕЦД", наведено је у извештају те организације.
После прошломесечних првих знакова успоравања слабљења у Француској, Италији и Британији, сада су се појавили јачи сигнали да је привредно слабљење достигло дно у тим земљама, а можда и у Канади.
Позитивни сигнали почињу да се појављују и у Јапану, Немачкој и САД, мада водећи индикатори још показују да се у тим земљама наставља слабљење.
ЦЛИ за привреде ван клуба богатих земаља које окупља ОЕЦД и даље указује на погоршање економских услова, мада су се знаци о достизању дна кризе појавили у Кини и Индији.
Кинески ЦЛИ је у априлу повећан на 94,3 поена, са 93,4 поена у марту, што је био трећи узастопни месец раста тог индикатора.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар