Подстицај већем улагању у Србију

Представници тридесетак великих француских предузећа долазе у Србију и састаће се са српским функционерима и представницима овдашњих компанија, најавио амбасадор Француске у Србији Жан-Франсоа Терал.

Амбасадор Француске у Србији Жан-Франсоа Терал најавио је да ће следеће седмице у Србију доћи представници тридесетак великих француских компанија, који би требало да се састану са српским функционерима и представницима фирми.

Терал је агенцији Бета рекао да је циљ тродневне посете директора француских предузећа да се подстакне француско улагање у Србију.

"Раније је динамика улагања била већа, сада се тај процес нешто успорио, а ми бисмо волели да му дамо замајац и зато смо осмислили богат програм посете", навео је Терал и додао да су предузећа која долазе у Србију чланови удружења француских великих компанија "Медефа", који има око 3.000 чланова.

"Морам да кажем и да предузећа данас нису много информисана о томе каква је Србија. Србија се променила, сматрамо да је прошла година била преокрет, да се држава данас креће ка Европској унији, да су приоритети модернизација, економија и реформе", истакао је амбасадор Француске.

"Желимо ту промену да покажемо предузећима јер, да би предузећа дошла, она морају да схвате да се земља променила и да постоје могућности за улагања", додао је француски амбасадор.

Како је навео, директори тих предузећа боравиће у Србији од среде до петка, а у делегацији ће бити и 13 предузећа која спадају у "топ 40" француских компанија, значајних на међународном плану.

Жан Франсоа-Терал је истакао да су нека од предузећа која ће доћи у Србију светски лидери у својим секторима, попут произвођача индустријских гасова "Ер ликида", фирме за железнички саобраћај "Алстом", грађевинске компаније "Буиг" и произвођача мрежне опреме "Алкател Лусента".

Према његовим речима, циљ посете је и да се поново покрену француско-српски односи у свим областима.

Додао је и да је планирано да се сарадња у економији, култури, безбедности и другим областима и француска подршка будућој кандидатури Србије за чланство у ЕУ уобличи у француско српски споразум о стратешком партнерству.

Планирано је да се директори француских предузећа током тродневне посете састану са председником Србије Борисом Тадићем, премијером Мирком Цветковићем, потпредседником Владе Србије за европске интеграције Божидаром Ђелићем, као и са градоначелником Београда
Драганом Ђиласом и председником Извршног већа Војводине Бојаном Пајтићем.

Биће одржани и тематски састанци министара за инфраструктуру и телекомуникације Србије са француским предузећима из тих сектора, а две највеће компаније из области екологије "Веолија" и "Суец" састаће се са министром животне средине Оливером Дулићем.

Како је навео, планирана су и два састанка француских и српских предузећа.

У делегацији ће бити неке компаније које већ раде у Србији, попут трговинске фирме "Интермарше", адвокатске канцеларије "Жид", цементаре "Лафарж" и произвођача гума "Мишелин", али и многе фирме које нису улагале у Србију, попут ваздухопловне компаније ЕАДС и власника произвођача авиона "Ербас".

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 13. мај 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом