Решење за "Џенерал моторс"

Власници обвезница у "Џенерал моторсу" пристали да се дугови претворе у 25 одсто власништва у тој аутомобилској компанији и тако омогућили менаџменту да затражи судску заштиту од банкрота.

Компанија "Џенерал моторс" саопштила је да су власници дела обвезница компаније пристали да се претворе у 25 одсто власништва, а они се, заузврат, не би противили плану реорганизације компаније кроз привремено банкротство.

Генерал моторс је потврдио да ће америчка влада за реорганизацију посрнулог гиганта обезбедити око 50 милијарди долара.

Према договору, ЏМ ће власницима обвезница на почетку уступити 10 одсто власништва у новој, реформисаној компанији, али ће они добити гаранције за откуп додатних 15 одсто акција касније.

Међутим, они ће те гаранције моћи да претворе у власништво једино ако вредност компаније буде расла.

Удружење синдиката у компанији ће на почетку добити 17,5 одсто удела и гаранцију да тај удео касније повећа на 20 одсто, али под условом да вредност нове компаније достигне 75 милијарди долара.

Група инвеститора који су претходних недеља водили тешке преговоре за владом и менаџментом, саопштила је да подржава измењен. Раније ове недеље власници обвезница су великом већином гласова одбацили предлог да се дугови претворе у 10 одсто власништва.

Посрнули ЏМ се одржава у животу захваљујући хитној позајмици америчке владе у висини од 19,4 милијарде долара, а према споразуму о исплати те позајмице, ЏМ би до 1. јуна морао да се реорганизује и драстично смањи дугове, трошкове за радну снагу и друге издатке. То подразумева и сагласност акционара за решавање питања дугова.

Око 90.000 запослених у ЏМ-у је почетком ове седмице добило плату три дана раније, у покушају управе да увери запослене да наднице неће бити угрожене стечајним поступком, изјавио је портпарол ЏМ.

Компанија, такође, намерава да настави производњу током периода у коме се тражи судска заштита од банкрота и, у покушају да скреше трошкове, најавила је смањивање броја снабдевача ауто-деловима са 1.500 на 1.100 током наредне године и по.

Губитак ЏМ премашио је 10 милијарди долара у првом тромесечју ове године, а укупни финансијски мањак дотигао је од 88 милијарди од 2005, од када је почела да опада продаја возила на америчком тржишту.

Финансијски проблеми компаније су увећани када је кредитна криза утицала на драстично смањење потражње.

У процесу неизбежног реструктурисања, ЏМ ће бити у већинском власништву америчке владе, која ће национализацијом компаније покушати да спречи масовне отказе и да избегне много скупљу ликвидацију.

Као један од разлога зашто су се и менаџмент и администрација Барака Обаме одлучили да се путем судске заштите компанија реорганизује, многи аналитичари наводе пример "Крајслера".

Како би отпочео преговоре са италијанским "Фијатом" о продаји 35 одсто удела торинској компанији, "Крајслер" је затражио судску заштиту од банкрота, јер није успео да се договори са повериоцима о отпису дугова.

"Крајслер"је најавио да ће затражити од стечајног судије Артура Гонзалеса дозволу да ступи у партнерски однос са италијанским "Фијатом", у нади да би то могло да га спасе ликвидације.

Из те компаније очекују да ће Гонзалес одобрити продају, упркос томе што су власници продавница аутомобила, власници обвезница и други, поднели више од стотину примедби на тај споразум, према коме би већи део имовине "Крајслера" био продат италијанској компанији.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 15. мај 2025.
24° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом