Лакше царињење робе

После поједностављења процедуре, роба у Србији може да се царини и викендом и празницима.

Министар економије Млађан Динкић рекао је да су за три месеца, колико је прошло од када је Влада препоручила да се укине 230 бирократских процедура и олакша пословање, у пракси спроведене само 23.

Због тога ће то Министарство, од следећег месеца, обавештавати Владу о томе ко је кренуо у гиљотину прописа, а они који не испуњавају обавезу биће јавно позвани да то учине. Пример царине сведочи да може и другачије, када се примене стандарди Европске уније и када се дода мало воље и договора.

За време празника царина не ради, али роба натоварена у камионима не чека. У кругу фабрике и без присуства царинског службеника, фирме имају могућност да саме царине робу.

Камиони затворени печатима добијеним на царини, спремни су за пут. Кашњење се у пословном свету не толерише. Првог радног дана, царини се доставља заједнички документ за сву робу извезену у претходној недељи, а не, као до сада, за сваки товар појединачно.

На основу тога, обрачунавају се дажбине према држави које фирма у одређеном року плаћа. Звучи једноставно, али да би фирма добила могућност да тако ради, први услов је да нема мрљу у досадашњем пословању.

Помоћник директора Управе царина Идрија Хаџибеговић рекла је да царинска служба и компаније морају пословати на нивоу узајамног поверења, да имају један већи обим пословања који је у интересу наше земље, односно наше привреде, да имају могућност комплетне контроле процеса који воде.

Према њеним речима, то значи да имају могућност електронског подношења докумената и да је њихово пословање безбедно са аспекта да царинска служба у сваком тренутку, када то пожели и кад има потребу, врши контролу фирме.

Статус овлашћеног извозника

Прва компанија која је добила статус овлашћеног извозника је вршачки "Хемофарм".

Наташа Марицки из "Хемофарма" рекла је да је кренуо први извоз у Румунију са изјавом "Хемофарма" на извозној фактури, а идуће недеље под истим условима, креће извоз у остале земље ЕУ.

Бол пекиџинг већ има повлашћени статус при увозу, а у процесу су за добијање потврде о повлашћеном извознику, што им је и крајњи циљ с обзиром на то да годишње из фабрике изађе 8.000 камиона са робом, а 80 одсто их заврши преко границе.

Давид Бањаи из "Бол пекиџинга" рекао је да би потврда повлашћеног извозника тој фирми значајно смањила трошкове и време.

Такве споразуме, Управа царине до сада је потписала са пет компанија. У току је провера још неколико компанија, како би могле да добију такав статус.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. јул 2025.
26° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом