петак, 21.11.2025, 21:15 -> 21:26
štampajУ Скупштини Србије сет предлога закона из енергетике у циљу веће сигурности тржиштa
Влада Србије поднела је Народној скупштини сет предлога закона из области енергетике у циљу веће сигурност, квалитета и поузданости снабдевања домаћег тржишта, као и усаглашавања са прописима ЕУ у овим областима.
Скупштини Србије су поднети Предлог закона о нафти, Предлог закона о гасу и Предлог закона о обавезним резервама нафте, деривата нафте и природног гаса.
Предлогом Закона о обавезним резервама нафте, деривата нафте и природног гаса уређује се формирање, финансирање, одржавање, размештај, као и обнављање и пуштање на тржиште обавезних резерви нафте, деривата нафте и природног гаса, као и делокруг рада Управе за резерве енергената и надзор над спровођењем овог закона.
У предлогу се наводи да су разлози за доношење овог закона по хитном поступку ти јер је Законом о ратификацији Уговора о оснивању Енергетске заједнице између Европске Заједнице и Албаније, Бугарске, БиХ, Хрватске, Бивше Југословенске Републике Македоније, Црне Горе, Румуније, Србије и Привремене мисије УН на Косову у складу са Резолуцијом 1244 Савета безбедности УН и одлукама Министарског савета, Србија преузела обавезу да угради у свој законодавни систем одредбе Уредбе2009/119/ЕЦ.
Наведено је и да за спровођење овог закона није потребно обезбедити средства у буџету Србије.
Предлог закона о обавезним резервама нафте, деривата нафте и природног гаса, предвиђа да је носилац активности у вези са формирањем, одржавањем, инвестирањем и извештавањем о обавезним резервама ових енергената Министарство рударства и енергетике, односно Управа за резерве енергената у његовом саставу.
У Предлогу закона је наведено и да се обавезне резерве нафте и деривата нафте формирају у висини 90 дана просечног дневног нето увоза или 61 дан просечне дневне потрошње у Србији, у зависности која количина је већа.
Просечни дневни увоз и просечна дневна потрошња у Србији, као и количине обавезних резерви које се чувају, додаје се, израчунавају се на основу еквивалента сирове нафте у увозу или домаћој потрошњи током претходне календарске године узимајући у обзир увоз, извоз, потрошњу и количину обавезних, и комерцијалних резерви деривата нафте, у складу са међународно преузетим обавезама.
Снабдевање природним гасом
Предлогом закона о гасу уређују се услови за поуздано, сигурно и квалитетно снабдевање купаца природним гасом, услови и начин обављања енергетских делатности у сектору природног гаса, као и делокруг рада Агенције за енергетику Србије у сектору природног гаса, али и начин организовања и функционисања тржишта природног гаса, права и обавезе учесника на тржишту.
Овај закон штити и купце природног гаса, а бави се и пројектовањем, изградњом, одржавањем и коришћењем гасовода и унутрашњих гасних инсталација, опреме под притиском, као и надзором над спровођењем овог закона.
У Предлогу закона о гасу је наведено и да се у гасоводни систем поред природног гаса може преузети и водоник у мери у којој се може технички и безбедно користити и преносити кроз систем. Истакнуто је и да се одредбе овог закона у односу на Аутономну покрајину КиМ, тумаче и примењују у складу са Резолуцијом Савета безбедности УН 1244 и Законом о ратификацији Уговора о оснивању Енергетске заједнице.
Предлог закона о гасу предвиђа и да ће оператор дистрибутивног система преузети све мерне уређаје, односно мерно-регулационе станице најкасније до 31. децембра 2027, а обавезује и оператора дистрибутивног система да уговор којим се уређују услови за преузимање мерних уређаја, односно мерно-регулационих станица достави купцу, односно произвођачу у року од шест месеци од дана ступања на снагу овог закона.
Тржиште нафте
Предлог закона о нафти уређује начин организовања и функционисања тржишта нафте, деривата нафте и других моторних и енергетских горива, права и обавезе учесника на тржишту, пројектовање, изградњуа, коришћење и заштиту енергетских објеката у области нафте, формирање и коришћење оперативних резерви, као и надзор над спровођењем овог закона.
У предлогу овог закона је наведено и да Влада Србије прописује начин утврђивања највиших цена основних деривата нафте без фискалних дажбина у случају спречавања поремећаја на тржишту нафте и деривата нафте или отклањања штетних последица поремећаја на овом тржишту.
Прописано је и да деривати нафте и базна уља који се стављају на тржиште морају бити обележени, односно маркирани.
У случају када је угрожена сигурност снабдевања због недовољне понуде на тржишту енергената или наступања других ванредних околности, Влада може одобрити измену граничних вредности одређених карактеристика квалитета деривата нафте који се могу ставити на тржиште за период од највише шест месеци.
Ресорно министарство врши мониторинг квалитета деривата нафте и биогорива, док Влада Србије ближе уређује услове, начин и поступак мониторинга квалитета деривата нафте и биогорива.
Предлог закона о нафти је предвидео и да енергетски субјекти који обављају делатност производње електричне енергије или комбиноване производње електричне и топлотне енергије су дужни да обезбеде оперативне резерве деривата нафте и угља у количини која ће омогућити најмање 21 дан њихове просечне производње електричне и топлотне енергије у јануару, фебруару и марту за претходних пет година.
Оперативне резерве угља морају да се налазе на депонијама угља које обезбеђује и којима управља енергетски субјект.
Енергетски субјекти који обављају делатност производње топлотне енергије из деривата нафте или угља за снабдевање тарифних купаца топлотном енергијом дужни су да обезбеде оперативне резерве у количини која ће омогућити најмање 15 дана њихове просечне производње топлотне енергије у јануару, фебруару и марту за претходних пет година.
Предвиђене су и новчане казне за непоштовање одредби ових закона и оне се крећу од 5.000 до три милиона динара.
Коментари