Мали: Буџет за 2026. за побољшање стандарда грађана и развој земље

Министар финансија Синиша Мали изјавио је на јавном слушању у Народној скупштини да је предложени буџет за следећу годину намењен побољшању животног стандарда грађана и развоју, односно капиталним инвестицијама. Одбор за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава прихватио је предлог буџета за 2026. годину.

Министар Мали је на јавном слушању које је у Скупштини организовао Одбор за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава, рекао да су у буџету предложена средства за повећање пензија од децембра ове године за 12,2 одсто, плата у јавном сектору за 5,1 одсто, минималне зараде за 10,1 одсто.

"Пензије се већ три године повећавају двоцифрено, а колико се стање са новцем за пензије поправило говори податак да је 2012. године 48,2 одсто пара за пензије долазило из буџета, а сада је то 20 одсто. Просечна пензија ће следеће године износити око 490 евра. Повећање плата у просвети за последњу годину дана износило је 28,6 а у здравству 19,2 одсто", рекао је Мали.

Навео је да ће повећање минималне зараде за годину дана износити 37 одсто и изнео податак да је стопа незапослености рекордно ниска и износи 8,5 одсто.

Мали је навео да је пројектовани раст за следећу годину 3,0 одсто, а да се очекује да ове године буде између два и 2,5 одсто те да ће фискални дефицит у следећој години, у договору са ММФ-ом, износити три одсто.

Инвестиције неће стати ни следеће године

Оценио је да је Србија упркос глобалним кретањима и догађањима у земљи успела да сачува макроекономску стабилност и да инвестиције неће стати ни следеће године.

Када је реч о инвестицијама, Мали је рекао да је предвиђено да се настави са великим инвестицијама у капиталне пројекте, који потпуно мењају квалитет инфраструктуре у Србији.

Како је рекао, ове године издвојено је око 7,3 одсто БДП-а за капиталне инвестиције, а следеће године биће мање, односно 6,7 одсто јер су неке ствари, када је пројекат "Скок у будућност", већ урађено.

"Када саберете, то је већ негде 740 милијарди динара само за капиталне инвестиције, када узмете у обзир локалне самоуправе и државу, тако да су то огромне, огромне инвестиције", рекао је Мали и додао да свака нова инвестиција мења квалитет живота у локалним самоуправама и генерално у Србији, привлачи стране инвеститоре или мотивише домаће инвеститоре.

Мали је навео да дефицит који је у плану је такав да омогућава даље смањење јавног дуга у односу на БДП.

"Оно што је посебно важно је да смо и даље једина земља на територији Западног Балкана и једина земља која је кандидат за пуноправно чланство у ЕУ, а која има инвестициони кредитни рејтинг и упркос изазовима и споља и изнутра, управо снагом својих јавних финансија и стабилношћу коју показује и фискална и монетарна политика, ми смо тај рејтинг и до дана данашњег сачували", рекао је Мали.

Према његовим речима, Предлог буџета за 2026. годину детаљно су анализирали представници ММФ-а, који су сагласни са начином на који је постављен.

Министар је поручио да ће се наставити са растом економије и у наредном периоду и у наредној години, као и да предложени буџет то омогућава.

Истакао је да ће се трудити да сачувају пуну запосленост, као и да је императив очување макроекономске стабилности и даљи раст и развој српске економије.

Указао је и да су мере када је ограничење маржи малопродајним ланцима у питању директно утицало на значајно смањење стопа инфлације у Србији, која је у јулу била 4,7 одсто, а већ у септембру 2,8 одсто.

Програм кредите за младе треба наставити 

Мали је подсетио и на јефтине стамбене кредите за младе и казао да данас има више од 5.000 младих који су свој први стан, своју прву стамбену јединицу, управо купили уз помоћ гарантне шеме коју би обезбедила држава.

"Веома је важно да наставимо тај програм који је грађанима веома битан", рекао је Мали и подсетио и на усвајање Закона о извршењима, као и о Алиментационом фонду.

Према његовим речима, размишљући о томе шта је важно за грађане Србије, држава је тако и реаговала, управо показујући бригу према грађанима паралелно са подизањем плата, пензија, минималне зараде и пуне запослености.

недеља, 16. новембар 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом