Читај ми!

Куршумлијска општина после пожара – комисије процењују штету, санирају се објекти

Министарка привреде Адријана Месаровић посетила је подручје општине Куршумлија. У оквиру обиласка најугроженијих места захваћених пожаром, прво је обишла фабрику за прераду дрвне грађе "Топлицадрво“ у Влахињи, која је у потпуности изгорела, а затим и породице у селу Тмава које су остале без кућа и помоћних објеката. Министарка је поручила да држава неће оставити људе на цедилу и да ће помоћи у обнови читавог подручја.

На удару ватрене стихије прошле недеље нашло се 19 села куршумлијске општине. Гореле су куће, помоћни објекти, пољопривредне културе и механизација. Највећу штету претрпело је предузеће "Топлицадрво" где је изгорело 2.100 квадрата производног погона.

Градимир Симјоновић, власник фабрике "Топлицадрво" из села Влахиња, каже да је изгорела комплетна опрема, машине, возила.

"Министарство привреде, Влада Србије, наш председник Александар Вучић, апсолутно су уз сваког привредника, сваког грађанина и максимално ћемо изаћи у сусрет и том привреднику и још некима у другим окрузима када су у питању привредна друштва која су претрпела штету – да им помогнемо са бесповретним средствима, са кредитним средствима, да могу да изграде нове производне погоне", каже министарка привреде Адријана Месаровић.

Многобројне породице остале су без крова над главом. Међу њима и Вучина Арсенијевић из села Тмава, који је остао да спава на згаришту дома који су градиле четири генерације.

"Кућа, штала, трактор, сви прикључци, прскалице, приколице, растуривачи, берачи, берач за шљиве, све сам имао, сада нема ништа", каже Вучина Арсенијевић из села Тмава код Куршумлије.

"Мене су обавестили да господин Вучина неће да напусти, хоће да спава овде, макар у овако страдалом објекту. Није хтео да користи смештај који је Општина обезбедила у оближњем хотелу, и ми смо се потрудили да један привремени објекат обезбедимо за њега, где ће боравити до комплетне изградње свог дома", рекла је Андријана Месаровић.

Комисије за процену штете већ завршавају свој део посла, а отпочело је рашчишћавање терена и санација објеката, где је то могуће.

"Имамо 38 стамбених објеката и 89 помоћних објеката. Шуме су највише претрпеле штету, око 150 хектара воћњака 60, житарица око 20, крмног биља око 90", каже Војимир Чарапић, председник општине Куршумлија.

Ситуација са пожарима у куршумлијском крају за сада је мирна, иако се ватра појавила на неколико локација дуж административне линије са Косметом, али је брзом интервенцијом ватрогасаца стављена под контролу.

четвртак, 17. јул 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом