Читај ми!

Веб-самит у Лисабону – српски иноватори у трци за светско тржиште

На највећем технолошком догађају на свету, српски стартапи представљају своје производе. На српском острву у оквиру веб-самита у Лисабону наступа 60 домаћих иновативних компанија. У наредна три дана покушаће да уз помоћ страних партнера унапреде решења и понуде их глобалном тржишту.

У Лисабон су стигли уз помоћ Привредне коморе Србије, чији председник Марко Чадеж истиче да по броју представљених стартапа Србија заузима треће место, одмах иза Немачке и Америке.

"Време је да заборавимо на те поделе, тамо постоје неки стартапи и нека економија од које се живи зато што су ове иновативне компаније, у ствари, економија од које се живи данас. Не дакле сутра, не говорим о будућности већ о решењима која се дешавају толико брзо, изазови су толико велики да су нам потребне овакве идеје и ове компаније утичу већ данас на то како се производи, како се лече људи, како се производе аутомобили, како се крећемо, како користимо транспортна средства. Дакле, сваку индустрију до те мере мењају и то је неопходно јер не можемо да размишљамо да постоје конвенционалне компаније, без ових идеја нема конкурентности", каже Чадеж.

Истиче да је битно што је Србија у Лисабону и што се ПКС посветила иновативним компанијама како би их повезала са другим тржиштима.

"Нећете моћи да функционишете ни као пекар ни произвођач хране, нити било која друга индустрија – од изливања ауто-делова до угоститељства ако не идете у корак са идејама које ови људи доносе", додаје председник ПКС.

Каже да имамо велико инжењерско и технолошко знање, али нам недостаје знање како од тога направити добар производ.

"Зато нам је потребан веб-самит и повезивање са људима који од тога могу да направе производ који ће се користити у целом свету. Процес од идеје, технолошког решења до производа је нешто што ПКС види као циљ да помогне иновативној заједници. Имамо компаније са потенцијалима, али им треба решење", закључује Чадеж.

Беговић: Стартап екосистем у Србији расте

Министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић истиче да стартап екосистем у Србији расте.

"Имамо преко 800 компанија, скоро 25 посто има вредност преко милион евра. Међутим, то није довољно. Ми смо овде да их научимо како да стартапи привуку инвестиције и да повећамо укупну вредност стартап екосистема. Од 2020. и 2021. увећали смо број људи који раде у стартап екосистему три пута – са 2.000 на преко 7.000 радних места. То су јако добро плаћена радна места, намењена високообразованим људима, радна места која су отворена и за научнике који су отворили стартап на основу своје добре идеје и знања. Наш циљ је да увећамо вредност екосистема стартапа и самим тим увећамо вредност читаве економије", каже Беговић.

Наводи да ће имати част да представи српски иновациони екосистем и пројекат Експо 2027. којим, каже, Србија жели да представи визију како види себе у блиској будућности.

"Држава наставља да улаже у научно-технолошке паркове као менторску, финансијску подршку за развој стартап компанија пре свега у њиховом раном периоду развоја. Наравно, инвестирамо у иновациони фонд кроз програме раног развоја стартапа, затим катапулта, акцелерације убрзаног развоја стартап екосистема и ми ћемо, што се тиче нашег министарства, даље радити на развоју мреже иновационих центара у Србији јер желимо да дођемо до сваког иноватора у Србији", објашњава министарка.

За наредни наступ на веб-самиту Чадеж и Беговићева обећавају двоструко више учесника из Србије.

субота, 14. децембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње