четвртак, 26.03.2009, 11:24 -> 12:27
štampajТимошенкова тражи помоћ од Јапана
Украјинска премијерка Јулија Тимошенко затражила је данас од Јапана да укаже финансијску помоћ њеној земљи, оценивши да је Токио "обећавајући партнер" европским државама.
Председница украјинске владе Јулија Тимошенко затражила је од Јапана да укаже финансијску помоћ њеној земљи.
Током разговора са јапанским министром за финансије Каору Јосаном у Токију, Тимошенкова се изјаснила за проширење економских веза две земље, посебно у домену високе технологије, енергетике, хемије и тешке индустрије.
Председница украјинске владе је посебно указала на могућност већег ангажовања јапанских компанија у процесу модернизације гасоводног система Украјине, хемијског комплекса, челичана, као и у ефикаснијем коришћењу термалних извора енергије.
Јосано је подсетио на одлуку његове земље да позајми сто милијарди долара Међународном монетарном фонду за повећање средстава из којих се финансирају зајмови економијама које су највише погођене глобалном економском кризом, међу којима је и Украјина.
ММФ је, како наводи јапанска новинска агенција Кјодо, јесенас одобрио Украјини стабилизациони зајам од 16,4 милијарде долара и до сада је дозначио Кијеву приближно четвртину од те суме.
Кијев и ММФ нису, међутим, успели да се договоре око услова за исплату друге транше тог зајма, у оквирној вредности око једну и по милијарду долара, па се премијерка Тимошенко средином прошлог месеца обратила за хитну финансијску помоћ владама чланица групе осам водећих земаља света (Г8), као и Европској унији.
Ни једна од чланица Г8 до сада, међутим, није позитивно одговорила на захтев Кијева, а преговори са Русијом, о кредиту у вредности пет милијарди долара, који је требало да почну ове седмице, одложени су на захтев Москве.
Према подацима домаћих независних економиста, Украјина тренутно дугује иностраним повериоцима око 105 миљарди долара и могла би, уколико брзо не прибави свежа спољна средства, да прогласи мораторијум на отплату спољног дуга.
Експерти ММФ -а су раније ове године такође указали на такву могућност, али представници украјинске владе, укључујући и Тимошенкову, изјавили су да је ситуација још "под контролом" и да њиховој земљи не прети банкрот.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар