Читај ми!

Шта је кључни проблем за компаније у Србији

Пословна клима у Србији нешто је боља него прошле године, али је недостатак радне снаге и даље кључни проблем - показује, између осталог, анализа Америчке привредне коморе. Оцењено је и да је најбољи одговор на кризу спровођење реформи, и то кроз дигиталну трансформацију, зелену агенду, унапређење здравства и регионалне сарадње.

Две кризе у последње две године одразиле су се на све аспекте пословања, али не и на оптимизам послодаваца - чак 86 одсто компанија чланица Америчке привредне коморе сматра да ће њихово пословање или остати у оквиру планираног или чак бити боље у овој години.

Другачији поглед имају мала и средња предузећа - готово половина страхује да ће им и приходи и профит бити мањи. И једни и други лакше превазилажење кризе виде у реформама - унапређењу ефикасности правосуђа, владавини права и већу транспарентност кроз наставак дигиталне трансформације.

"Видели сте да је доступност радне снаге дуги низ година један од изазова и с једне стране то показује динамику дешавања на тржишту - да долазе нови инвеститори, да постојећи шире пословања. Међутим, морамо да имамо у виду да је људски потенцијал један од најјачих адута Србије и у том смислу треба наставити са реформом образовања", истиче Стефан Лазаревић, председник Америчке привредне коморе.

У претходним годинама америчке компаније у Србији су уложиле више од четири милијарде долара и запослиле око 30.000 људи. Већина оцењује да је у Србији пословна клима добра.

"Америка је посвећена успеху Србије. Имали смо проблема у прошлости, али имамо огромне прилике у будућности, хајде да на њима радимо заједно. Србија има изузетно талентоване младе људе, који ће у њој остати ако дође још инвестиција и америчке компаније верују у вашу земљу", поручује амбасадор САД Кристофер Хил.

Премијерка Ана Брнабић каже да ће радити на побољшању пословне климе, нарочито кроз дигитализацију.

"Све што може електронски да се заврши са државом, треба електронски да се заврши. За мене је то силвер булет (сребрни метак). Нешто што је мој одговор и на отворенију, ефикаснију управу, борбу против корупције", каже Брнабићева.

Реформе очекују и јавни сектор. После предлога надзорног одбора ЕПС-а да се компанија трансформише у акционарско друштво, премијерка каже да је трансформација неминовна, али, подвлачи, ЕПС неће бити приватизован, јер је то питање државне безбедности.

недеља, 19. мај 2024.
19° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара