Смањити разлике између општина

Основни циљ Националне агенције за регионални развој јесте смањивање разлика између неразвијених и развијених општина. Министарство економије најавило програме за неразвијене општине, рекао Горан Џафић директор Агенције.

Директор Националне агенције за регионални развој Горан Џафић гостујући у Јутарњем дневнику РТС-а изјавио је да ће основни циљ тог тела бити смањивање разлика између неразвијених и развијених општина.

Џафић је рекао да ће се та агенција у оквиру Министарства економије и регионалног развоја бавити свеукупним друштвено-економским одрживим развојем.

Агенција ће се бавити координацијом рада између Националног инвестиционог плана, Министарстава за инфраструктуру и Министарства економије.

Ове године Министарство економије припремило је програм од 100 милиона евра, који ће бити по "Симпо" моделу, тако да ће фирме које тржишно послују и "добро стоје", улагати уз помоћ државе у фирме које су у проблемима, а баве се истом циљном делатношћу.

Уз увођење нових технологија обновљене фирме ће као као "ћерка фирма" продавати робу на тржишту, рекао је Џафић.

"То Министарство ове године има 40 пројеката за неразвијене општине, а Фонд за развој Србије, за такве општине има одређени број кредитних линија по изузетно повољним каматним стопама", навео је Џафић.

Агенција, Републички завод за статистику и Агенција за привредне регистре сачиниће регистар најсиромашнијих општина и одредити приоритет улагања.

Говорећи о миграцији становништва из неразвијених општина у велике градове, Џафић је истакао да би се могло догодити да становници пређу у Београд и Нови Сад, па би њихов број у главном граду могао да порасте на три до четири милиона са највећим бројем незапослених, док би подручја на југу Србије остала ненасељена, што мора да се заустави.

Џафић је нагласио да ће се настојати да се приоритет да неразвијеним општинама, али да то не значи да ће бити мање новца за Београд и да је реч о дуготрајном процесу, али да ће први резултати уследити већ за годину или две.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 20. септембар 2025.
27° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом