субота, 06.02.2010, 07:45 -> 23:25
štampajПомоћ неразвијенима
До краја фебруара Влада Србије требало би да усвоји нови програм мера за развој најнеразвијенијих општина. Држава ће са око 100 милиона евра повољних кредита помоћи онима који се одлуче да покрену производњу.
Влада Србије треба да до краја фебруара усвоји нови програм мера за развој најнеразивјенијх општина.
Тренутно радна група у Министарству економије утврђује листу општина и услове које ће инвеститори морати да задовоље. За сада се зна да ће са око 100 милиона евра повољних кредита држава помоћи онима који се одлуче да покрену производњу у најнеразвијеним крајевима.
По разликама у развијености региона Србија је својеврсни рекордер у Европи. Према статистици, најразвијенији београдски регион седам пута је богатији од неразвијенијих на југу земље.
По броју незапослених и са 15.000 динара, колико у просеку примају они који раде, Владичин Хан је једна од општина у којима се најтеже живи. Грађани тог града кажу да се живи тешко и сиромашно, као и да нема где да се заради.
"Пет хиљада људи је без посла, њих око 1.500 ради у фирмама које их фиктивно воде, али не примају плату", каже Ненад Митровић, председник Општине.
Да би подстакла развој најсиромашнијих општина, држава спрема нови програм чији је циљ да подстицајима привуче домаће или стране инвеститоре да улажу у те крајеве и покрену производњу у постојећим предузећима или отворили нове погоне.
"Суштински важне ствари да ли ће инвестиције доћи у Куршумлију или неку другу земљу јесу ниска камата, као и хипотека дупло мања од износа кредита", каже државни секретар Министарства економије Небојша Ћирић.
Кредит од државе уз испуњене услове
Програм ће бити реализован по моделу "Симповог" улагања у "ШИК Копаоник".
Инвеститори ће од државе моћи да добију кредит уз камату мању од три одсто годишње, али ће морати да прођу анализу ризика и да испуне услове година рада, броја запослених, тржишта, капитала.
На смањењу разлика у развијености и спречавања исељавања становништва из неразвијених општина, радиће и новооснована Национална агенција за регионални развој. За ову годину из буџета је добила 300 милиона динара.
"Форсираћемо отварање индустријских зона, помоћ МСП и то ће бити наши основни циљеви. Хоћемо да направимо такву базу података да за пола сата можете да одлучите где ћете улагати и према томе ће се и делити субвенције државе", рекао је Горан Џафић, из Националне агенције.
У агенцији кажу да ће се већ за годину, две видети бољитак. Међутим разлике у развијености увек ће постојати, а колико напора је потребно за њихово ублажавање може се видети на примеру Италије која већ пола века покушава да смањи економски јаз између југа и севера земље.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар