(Не)искоришћени европски фондови

Србији је доступно 200 милиона евра годишње из претприступних фондова из Брисела. Међутим, српска привреда не користи тај новац колико би могла јер привредници нису упознати са начинима коришћења, а процедуре трају дуго.

Као земљи која још нема статус кандидата, Србији је доступно 200 милиона евра годишње из претприступних фондова из Брисела. Српски привредници се пре задужују код домаћих банака, иако је често непрофитабилније.

"Ист поинт", једна је од компанија која је уместо да се под неповољним каматама задужи код домаћих комерцијалних банака, успела да добије кредит у износу од 15 милиона евра од Европске банке.

"Мали број компанија у Србији је у могућности да аплицира за такав кредит. Прво немају знања. Друго, то је доста дуга процедура. Да да бисте добили паре од било које велике европске банке, треба времена и треба да се испуни много услова. То траје преко шест месеци", рекао је Зоран Дракулић власник "Ист поинта".

Слична је ситуација и са програмима за конкурентност и иновативност или тендерима за пројекте који се финансирају из европских фондова.

Дешава се да послове углавном добијају стране фирме што значи да се новац, уместо да остане овде, враћа одакле је и дошао.

"Привреда није довољно упозната о могућностима, да мала и средња предузећа могу да конкуришу на тендере и на тај начин спроводе пројекте чији су корисници државне институције, локална самоуправа или цивилни сектор. Углавном ту се ради о конзорцијумима која воде предузећа из земаља ЕУ", рекао је Огњен Мирић координатор за фондове ЕУ.

Повезивање партнера

Потребно је много папира, рада и новца да би се посао спровео од идеје до реализације.

Пошто је за самосталне домаће фирме то поприлично тежак процес, из Привредне коморе предлажу повезивање партнера како у земљи, тако и са онима у Унији.

"Инсистира се на повезаности самих компанија, односно, њихових потреба за истраживањем и развојем, са институтима или научно-истраживачких институцијама с једне стране, успостављање прекограничних партнерстава", рекла је Видосава Џагић , потпредседница Привредне коморе Србије.

Европска Унија понудила је Србији и Мађарској 16,6 милиона евра за пројекте у граничном појасу. То су пројекти побољшања инфраструктуре, заштиту животне средине, развој привреде, запошљавање особа са инвалидитетом и други. 

Општинама је понуђено девет милиона евра за програме регионалног развоја, отварање нових радних места и очување постојећих, затим иновативна решења, а предност ће имати пројекти од значаја за више општина.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 28. јул 2025.
21° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом