Од трске зарада пола милиона евра

Tрска која расте на ритском земљишту и мочварама постала важан извозни производ у банатском селу Бело блато. У току још једна жетва и прерада трске, која овом селу доноси око пола милиона евра.

Ритско земљиште прекривено мочварама погодно је земљиште за трску која на њему успева без било каквог улагања. У селу Бело блато у Банату, прерађена трска се махом извози.

Житељи села Бело блато трску деценијама користе као материјал у грађевинарству.

Адреаш Сабо је 40 година радио овај посао и наглашава да и сада још један добар део становника живи од трске.

Некада се све радило ручно, што данас није случај. На селу је ангажована мушка радна снага, а у погонима предузећа "Јединиство" ангажоване су жене.

"Овај посао није тежак јер га волим и дуго га радим. Дневно произведем око 150 квадрата", рекла је Зуска Тарк.

Трска служи као природни изолациони материјал, а све више се користи за декорацију. Трска прерађена у селу Бело бало, углавном се извози.

"Упослили смо максималне капацитете у фабрици. Ове године имамо уговорену рекордну производњу, негде око милион квадратних метара, од чега ће 98 одсто завршити у продавницама у Немачкој, Аустрији и осталим земљама", рекао је Небојша Суперов, директор предузећа "Јединство".

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 27. јул 2025.
21° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом