Чекајући кредит за Газелу

Београдска власт тражиће од републичких органа да одреде до када ће чекати да ЕБРД одобри кредит за реконструкцију Газеле, изјавио градоначелник Драган Ђилас. Уколико до 15. марта кредит не буде одобрен, Београд ће средства тражити на другом месту. Газела се неће срушити, рекао Ђилас.

На захтев одборничке групе Либерално демократске партије Градско веће Београда разматрало је проблеме настале због радова на Газели.

Градоначелник Београда Драган Ђилас изјавио је да су донети закључци да се од републичких надлежних институција тражи одређивање рока до којег ће се чекати на сагласност европских банака за добијање кредита.

Како је рекао, ако 15. марта кредит буде одобрен, онда ће се сазнати како изгледа реконструкција Газеле и кренуће се са радовима.

"У супротном, кредит ћемо тражити на неком другом месту", навео је Ђилас и додао да одговор о томе од републичких органа очекује следеће недеље.

Градоначелник је истакао да је мост безбедан и да се неће срушити, а да ће камионски саобраћај бити усмерен кроз тунел Стражевицу.

Навео је да је Београд спреман да узме кредит и суфинансира реконструкцију Газеле.

"Ово је мучење, ми не знамо ни шта још треба да урадимо и да ли треба нешто да урадимо, свима је мука, и мени", рекао је Ђилас.

Ђилас против станова за расељене Роме

Градоначелник је истакао да ће прво морати да буде смењен да би Роми расељени из нехигијенског насеља испод Газеле добили станове.

"Ако је услов за добијање кредита то да они добију станове, онда ће прво морати да ме смене, па тек онда да се ти станови додељују. Док  сам ја градоначелник, нико неће зато што је заузео неку ледину или простор добити стан, без обзира ко за њега лобирао јер у Београду има неколико стотина хиљада људи који раде читав живот, а немају станове и то би била велика неправда", рекао је Ђилас.

Драган Ђилас је додао да Град Београд ниједним уговором нити папиром који је потписао са "Путевима Србије" није преузео обавезу о начину расељавања нехигијенског насеља испод Газеле, нити је обећао изградњу станова Ромима, него да ће суфинансирати реконструкцију моста и расељавање нехигијенског насеља.

"Шта је неко раније потписао са ЕБРД у име 'Путева Србија' требало би њега питати", рекао је Ђилас.

"Не може се расељавање Рома поставити као препрека. Тачно је да је било замерки на Европску банку за обнову и развој, али основна препрека јесте неспремност републичких власти да се упусте у овај проблем", каже Дејан Ранђић из ЛДП-а.

Мркоњић: Стање Газеле није алармантно

Министар за инфраструктуру Милутин Мркоњић изјавио је да не треба стварати панику због оштећења на мосту Газели, у правцу ка Новом Београду јер стање није тако алармантно као што се представља, напомињући да се такве ствари дешавају у зимском периоду.

"Стање на Газели није трагично. То су уобичајени процеси који се дешавају код објеката који су под великим оптерећењем", казао је Мркоњић.

Подсетио је да преко Газеле дневно саобраћа више од 160.000 возила, изражавајући разумевање за узбуђење грађана због поправке моста.

Министар је навео да је пре пола године формирана Радна група на челу са инжењером Дејаном Ковачевићем из Министарства за инфраструктуру, у којој су представници градских власти и "Путева Србије".

Мркоњић је казао да је та Радна група има динамички план за реконструкцију Газеле који се за сада поштује, али да Европска банка за обнову и развој, која треба да одобри кредит, тражи слепо поштовање договора о расељавању Рома из нехигијенског насеља.

"То је сада решено и очекујем да ће у наредних петнаестак дана стићи одобрење да можемо да користимо та средства и онда ћемо моћи да почнемо реконструкцију целе Газеле", казао је Мркоњић.

Генерални директор јавног предузећа "Путеви Србије" Зоран Дробњак изјавио је јуче да ће 11. фебруара у Лондону имати састанак са генералним директором ЕБРД-а ради одобравања кредита, јер је за реконструкцију Газеле потребно шездесет милиона евра и да је ЕИБ већ одобрио тридесет три милиона евра.

У наредних 15 дана, колико ће трајати радови на поправци моста Газеле, треба очекивати застоје у саобраћају, због чега се возачима препоручује да користе алтернативне правце.

Мост Газела саграђен је пре 40 година, а његова конструкција у том периоду није ни ваљано офарбана. Проблеми са мостом почели су после 2000. године, а повремено је крпљен тек толико да се не ремети саобраћај.

Број коментара 9

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 27. јул 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом