четвртак, 28.01.2010, 10:22 -> 19:04
štampajЕнергетска ситуација стабилна
Упркос веома ниским температурама и рекордној потрошњи енергената и струје, енергетска ситуација у Србији је стабилна, рекао министар Петар Шкундрић.
Енергетска ситуација у Србији је стабилна упркос ниским температурама, изјавио је министар енергетике Петар Шкундрић, указавши да су рекордни и потрошња енергената, и производња енергије.
Шкундрић је на конференцији за новинаре после седнице Владе Србије рекао да су у најкритичнијој ситуацији системи даљинског грејања у Зајечару, Новом Пазару, Трстенику, Мајданпеку и у још неколико градова и додао да је Влада одлучила да предузме конкретне мере.
"Министар енергетике Слободан Милосављевић и ја ћемо направити предлог конкретних мера да бисмо, у договору са локалним самоуправама, решили проблеме система даљинског грејања", рекао је Шкундрић.
Шкундрић је поводом захтева Удружења топлана Србије да НИС замрзне дугове топлана и настави са испорукама мазута, рекао да је проблем што неке топлане нису могле да плате дугове, и да је Влада одлучила да конкретним мерама помогне грађанима у "овим неприлично тешким условима", али није навео које су то мере.
Додао је да је дугорочно решење енергетских проблема могуће редовном наплатом грејања и потрошене струје, и одговорнијим односом управа даљинских система грејања, као и већим учешћем локалних самоуправа.
"Није природно да министар енергетике више брине о грејању у неким градовима, од градоначелника у тим градовима", рекао је Шкундрић.
Алармантна ситуација у топланама
Председник Управног одбора Удружења топлана Србије Дејан Стојановић оценио је да је због ниских температура и слабе наплате потраживања тренутна ситуацију са енергентима забрињавајућа.
Станојевић је рекао да је Управни одбор Удружења топлана Србије упутио захтеве добављачима да наставе да испоручују мазут топланама, на тај начин што ће топлане до завршетка грејне сезоне плаћати унапред за сваку цистерну мазута која буде испоручена.
Он је после седнице Управног одбора Удружења топлана Србије навео да је тај одбор упутио захтев Нафтној индустрији Србије да се дугови топлана за испоручене енергенте замрзну и да им се настави испорука одређених количина мазута и додао да се сада чека одговор НИС-а.
Радио-телевизији Србије је потврђено да НИС тражи могућности за превазилажење проблема.
У овом тренутку највећи проблеми су у Прибоју, Трстенику, Зајечару, Мајданпеку и Новом Пазару. То су градови у којима нема залиха мазута или су при крају и грејање се прогнозира неких два до три дана.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 8
Пошаљи коментар