четвртак, 28.01.2010, 08:23 -> 11:48
štampajВећа дисциплина са меницама
Пословне банке мораће убудуће да за своја потраживања одвојено евидентирају менице од главног дужника, а одвојено од јемаца, нова је одлука НБС.
Народна банка Србије наредила је пословним банкама да за своја потраживања одвојено евидентирају менице од главног дужника, а одвојено од јемаца, и да моментом наплате главног дуга одмах одблокирају рачуне.
Та мера је неопходна како би се увео ред и увид у реално стање међусобних потраживања српске привреде.
Кад год би се каснило у отплати обавеза фирми, банке су могле да активирају менице као главни механизам принудне наплате. То често није чињено у предвиђеном року, а и када су се наплаћивале, Народна банка није обавештавана да ли оне потичу од јемаца или главног дужника.
Одлуком Народне банке о ажурирању података дошло се до стварног дуга од 261 милијарде динара.
Директор принудне наплате НБС Ранко Алексић рекао је да одлуком Народне банке "нема шансе да дође до мултипликовања због тога што Банка сада има податак ко је јемац, а ко главни дужник, па сваког момента може да се види колики је стварни дуг, а ко стварни дужник".
Предузећа у Србији нису од јуче суочена са неликвидношћу и често су од државе тражила да организује међусобна поравнања.
Директор Ресора Гаџин Хан Бранислав Михајловић каже да комунална предузећа тој компанији дугују милион евра.
"Када бисмо могли да компензујемо тај дуг ми бисмо могли да платимо 'Фапу' или 'Првој петолетки' јер би решили проблем у пословању и то би сигурно било повољно", рекао је Михајловић.
Банке, као и остали повериоци, већ код првог кашњења отплате могу да покрећу питање дуга, али и стечаја. Тако би се у почетку сасекла финансијска недисциплина.
Душан Милинковић из "Пиреус банке" рекао је да су у тој банци упознати са одлуком, али "да ће пракса показати питање решавања ликвидности и финансијске дисциплине".
"Банке нису повећавале цену кредита на основу ризика повећане неликвидности. Ситуација у региону је слична и мења се, али оно што је евидентан одговор на кризу јесте да су банке сада много уздржаније при одобравању нових кредита", оценио је председник Управног одбора Пиреус банке Димитрис Франгетис.
Народна банка доставила је Влади предлог закона о платном промету, који би требало да очисти билансе компанија и уведе строже прописе за неизмиривање обавеза.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар