ЕПС апелује на смањење потрошње струје

Електропривреда Србије упутила апел грађанима да смање потрошњу струје пошто се очекује рекордна потрошња од 158 милиона киловат-сати.

Генерални директор Електропривреде Србије Драгомир Марковић очекује да ће потрошња струје у Србији данас бити рекордних 158 милиона киловат сати, што превазилази техничке могућности ЕПС-а и упозорава да расте вероватноћа испада из погона неке од јединица система, због чега је неопходно смањење потрошње.

Марковић је апеловао на потрошаче да наредних дана смање потрошњу струје, посебно од 17.00 до 21.00 часова и позвао топлане да појачају рад, и поред проблема са набавком горива.

Марковић је прецизирао да је у уторак потрошено 156,28 милиона киловат сати струје, што је историјски рекорд у Србији.

У погону су све 74 расположиве јединице електроенергетског система ЕПС, нагласио је Марковић, истичући да сви рудници угља раде беспрекорно.

Сва електродистрибутивна предузећа у стању су максималне мобилности, рекао је Марковић и додао да се рекорди у потрошњи струје дешавају у тренутку када је значајно смањена индустријска потрошња, па је зато јасно да је то резултат енормног раста широке потрошње.

Марковић је поручио да апел за смањење потрошње електричне енергије у наредним данима не би требало доводити у везу са захтевима за поскупљење струје или повећање плата у ЕПС.

"Немамо намеру никога да плашимо, већ само износим чињенице. Сви они који својим изјавама подстичу даљи раст потрошње, то чине на сопствену савест", закључио је Марковић.

У Београдској електродистрибуцији за сада нема већих проблема. Оптерећење је највеће у приградским насељима и где има ситнијих кварова на ниском напону, али се брзо отклањају.

Највећа помоћ електросистему је да Топлане побољшају грејање.

У Удружењу топлана кажу да топлане имају проблема са набавком мазута али да је тренутно најкритичније у Прибоју и да се траже могућности да им се упуте цистерне са тим енергетом као испомоћ бар за неколико дана.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 27. јул 2025.
26° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом