понедељак, 25.01.2010, 18:07 -> 19:47
štampajТоплане поново траже помоћ
У сусрет леденим данима, топлане све теже греју станове. Од Нафтне индустрије Србије поново траже помоћ у плаћању мазута. НИС је вољан да прихвати нови репрограм старог дуга до краја грејне сезоне, сазнаје РТС.
Топлане се сналазе са енергентима, да у ове ледене дане не дође до прекида грејања. Најугроженијма је стигао мазут из робних резерви, који ће морати да врати, а има га за две седмице грејања.
Зајачарска топлана тражи од Београдских електрана позајмицу. Сви рокови за стари дуг су истекли, па је појединим топланма НИС yауставио даље испоруке. Удружење топлана званично се обратило НИС-у за помоћ.
"Због великих потраживања дугова за грејање и немогућности топлана да своје обавезе сервисирају на време, Удружење топлана се обратило НИС-у са захтевом да се до краја грејне сезоне Топланама омогући нормална испорука мазута", рекао је директор Удружења топлана Србије Милован Лечић.
Удружење топлана предлаже да се постојећи дугови, који се крећу на нивоу милијарде динара, решавају појединачно са топланама, а да се грејање до 15. априла заврши на најбољи начин.
"Стога смо молили НИС да изнађе начине да помогне топланама", истиче Лечић.
У НИС-у подсећају да су већ одлагали плаћања и да су испоручили договорене количине мазута. Како би решили проблем, нови захтев топлана, кажу, разматрају са надлежнима у Влади.
Како РТС незванично сазнаје, НИС је вољан да прихвати још један репрограм старог дуга до краја грејне сезоне, а нове испоруке мазута да по нешто нижим ценама. Већина топлана већ поскупљује грејање за шест одсто колико је држава одобрила у овој години.
"Једини разлог тражења повећања цена грејања је повећања цене мазута. То је додатни трошак за топлану од 40 милиона динара. Уколико не повећамо цене грејања можемо довести у питање ову грејну сезону. Отежавајућа околност су велики дугови грађана који у овом тренутку износе 50 милиона динара", рекао је директор ваљевске топлане Драган Деспотовић.
Према речима директора ваљевске топлане, то је системски проблем који се понавља из сезоне у сезону.
Предлог да цене грејања прате цене гаса
Скупштина града Београда, као оснивач Београдских електрана, има и нови предлог да цене грејања прате цене гаса. Истичу да је тај енергент само од почетка грејне сезоне поскупео 20 одсто.
Горан Алексић, члан градског већа Скупштине Београда каже да ако гас на тржишту расте, онда и цена грејања мора да иде горе сразмерно, а ако гас крене да опада онда свакога месеца можемо да обарамо цене, што није никакав проблем.
"Ако је утицај гаса на цену грејања преко 67 одсто онда је то логичан потез да цена грејања прати цену гаса на светском тржишту", рекао је Алексић.
У ЕПС-у упозоравају да је скуп гас разлог што су многа домаћиства, посебно у Војводини, прешла на грејање на струју, а већина догрева станове где топлане лошије раде.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 3
Пошаљи коментар