понедељак, 25.01.2010, 12:29 -> 12:41
štampajРадикална контрола банкарског пословања
Предлог америчког председника Барака Обаме за радикалну контролу банкарског сектора наишао на одобравање Савет за финансијску стабилност Групе 20 најразвијенијих привреда света.
Савет за финансијску стабилност који је формиран на основу договора најразвијенијих привреда света окупљених у групи Г20, поздравио је предлог америчког председника Барака Обаме за радикалну контролу банкарског сектора.
ФСБ, основан да би координисао пооштравање контроле над финансијским системом у појединим земљама, такође разматра могућност да, као и председник САД, у оквиру широке скале већ припремљених мера ограничи величину банака, јер оне највеће, како истичу, представљају озбиљан ризик.
Ризик је везан за то што државе не могу да пусте да пропадну њихове прилично велике финансијске институције, указују аналитичари.
И велике европске привреде су подржале предлог америчког председника, али су, истовремено, најавиле да неће у потпуности следити пример САД.
Обама је, између осталог, предложио ограничење величине банака и сузбијање њиховог бављења рискантним пословима.
Потрага за адекватним мерама
ФСБ разматра и друге могућности како да се реши проблем, какав би, свакако, представљало пропадање прилично великих банака, рачунајући ту и установљење циљног капитала, инвестиција, висине ликвидности, побољшања надзора и поједностављења структуре финансијских институција.
Савет за финансијску стабилност ће дати свој предлог у октобру, на самиту лидера Г20 и тада ће препоручити и даљи поступак деловања.
Коментаришући најављене оштре, рестриктивне мере председника САД према банкарском сектору, најугледнији светски медији оцењују да се ради о најдалекосежнијим ограничењима пословања банака још од 30-их година прошлог века.
Банке убудуће више неће моћи да раде шта год желе, објавио је "Фајненшел тајмс", истичући да су се банке неизбежно морале наћи на удару критике због намере да запосленима исплаћују велике бонусе, и то у тренутку у којем милиони људи тешком муком отплаћују кредите или не могу да нађу посао.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар