понедељак, 25.01.2010, 07:50 -> 07:53
štampajЕвро чека крај транзиције
Земље у транзицији требало би да задрже националне валуте, јер би увођењем евра изгубиле могућност да подстичу развој привреде, поручено је са економског скупа у Бечу.
Због честих промена курса све је више заговорника да се домаћа валута замени европском. О томе је било речи и на конференцији Јуромани у Бечу, са које је поручено да земље у транзицији треба да задрже националне валуте, јер би увођењем евра изгубиле могућност да подстичу развој привреде.
На једном од најзначајнијих економских скупова у Европи, први је о увођењу евра почео да прича премијер Мађарске, чланице Уније која још није увела евро.
"Мађарској треба евро, који значи сигурност за мале економије. До тада ће проћи године, али верујем да нам евро треба што пре. Не можемо имати стабилну економију на основу слабе валуте", рекао је Гордон Бајани, премијер Мађарске.
И српски гувернер је за увођење евра, али тек после уласка у Европску унију. Када би раније променили валуту то би, каже, значило да признајемо да смо неспособни да поштујемо званичну процедуру, као што су то урадили Словенци и Словаци.
"То би био један јако лош политички знак. Привреда би имала много других, нимало мањих проблема, него садa", рекао је Радован Јелашић.
"И у Албанији се много расправља о увођењу евра, али мислим да прво треба спровести реформе и ојачати домаћу валуту јер ће нам то омогућити да уђемо у Унију као равноправан партнер и уведемо евро", каже албански гувернер Ардиан Фулани.
Здравко Марић, министар финансија Хрватске сматра да ће увођење евра сигурно донети користи.
"Свесни смо евентуалних проблема од увођења евра, пре свега мислим на инфлацијске притиске, али смо спремни да не буде негативних ефеката", рекао је Марић.
Црногорци кажу да од када су динар заменили евром, немају проблем инфлације нити промене девизног курса, што одговара страним инвеститоима.
"Треба имати у виду и другу страну медаље, а то је ако уведете евро онда су вам смањне могућности за коришћење одређених инструмената монетарне политике. Не можете користити политику девизног курса за прилагођавање платнобилансног дефицита, не можете водити политику одобравања кредита за ликвидност банака", рекао је Никола Фабрис из Централне банке Црне Горе.
Србија не може да поступи као Црна Гора, јер је Европска унија 2000. године донела директиву којом је забрањено унилатерално увођење евра.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар