субота, 09.01.2010, 07:40 -> 07:54
štampajНема кризе за Бразил
Србија се мора прилагођавати међународним променама, што подразумева интензивнију сарадњу са БРИК-ом, рекао председник Тадић. Бразил, Русија, Индија и Кина за десет година постају неприкосновена сила, кажу стручњаци. Бразил "кризу" преживео са економским растом.
На Амбасадорској конференцији у Београду, председник Србије Борис Тадић рекао је да спољна политика мора да се прилагођава променама у међународним односима. То подразумева и интензивнију сарадњу са земљама БРИК-а (Бразилом, Русијом, Индијом и Кином), јер оне, кажу стручњаци, за десет година постају неприкосновена економска сила.
У четири државе БРИК-а, које заузимају четвртину светског копна, живи готово половина светског становништва, а Бразил и Русија имају највеће природно богатство на планети.
Бразил се готово без последица провукао кроз прошлогодишњу светску кризу, па је економски раст тек незнатно заустављен, а очекује се да ове године буде пет одсто.
У претходних годину дана запослено је додатних милион Бразилаца. Због стабилне економије и огромног природног богатства, у Бразил стиже осамдесет одсто капитала инвестираног у Јужну Америку.
"Свет се још бори са кризом, али овде је нема. Бразил је другачији. Кад је о економији реч, ми смо добро урадили домаћи задатак. Док свет стоји, ми улажемо", рекао је Фабио Колеља из компанија Енвак.
Највећи улагач у Бразил је Кина, која је потиснула Америку са места највећег бразилског економског партнера.
"И Бог је, можда, Бразилац"
Страни капитал највише се улаже у експлоатацију новооткривених резерви нафте, јер се под водама Атлантског океана, уз југоисточну обалу, налази 50 милијарди барела црног злата.
"Наше новооткривене резерве нафте веће су од укупних резерви Норвешке. Ту ће бити једна од највећих рафинерија у свету. Није било веће инвестиције у Бразилу у последње три деценије. Показује колико нам је важан развој земље, каквим великим могућностима располажемо и како смо способан народ. И Бог је, можда Бразилац", рекао је Серђо Безера из Нафтне компаније Петробрас.
Девизне резерве Бразила износе 240 милијарди долара, забележен је и извоз у износу од 200 милијарди долара.
Док је већина земаља чекала позајмицу од ММФ-а, Бразил је ММФ-у позајмио десет милијарди долара.
Економска моћ носи и политички утицај. Од првог јануара, Бразил је у Савету безбедности, као нестална чланица.
Бразил и Србија имају дбре политичке везе, где се Бразил противи једностраном проглашењу независности Косова. Међутим, политичке не прате и економске везе јер могућности за сарадњу нису искоришћене. Бразилцима су потребне наше пољопривредне машине и производи, а предлажу и да њихови грађевинци, са нашима, раде на трећем тржишту.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар