Нове трговачке књиге

Уместо класичних трговачких књига, од 1. јануара трговина се евидентира на такозваном КЕПУ обрасцу. Трговци од сада, за сваки објекат, без обзира да ли је реч о мегамаркету или киоску, морају да покажу порекло робе и цену с урачунатим ПДВ-ом.

Нова година у знаку је и новог правилника о вођењу трговачких књига.  Уместо класичних трговачких књига, трговина се од сада евидентира на такозваном КЕПУ обрасцу. Неки тврде да је то модернији и једноставнији начин књижења промета, који би требало да спречи сиву економију у комисионој продаји и штити потрошаче.

Већина прописа који су важили су из периода Савезне Републике Југославије, и од 1. јануара више не важе.

Трговци од сада, за сваки објекат, без обзира да ли је реч о мегамаркету или киоску, морају да покажу порекло робе и цену с урачунатим ПДВ-ом. Коначно је укинута обавеза приказивања фактуре пореза на промет, који не постоји већ неколико година.

"Што се тиче система великопродаје мислим да неће ово много да утиче. Утицаће на систем малопродаје, на оне који нису ускладили пословање са важећим законом", каже Милан Јаковљевић из велетрговине "Каза ди мода" из Јагодине.

Спречавање сиве економије

Књиговође спремно дочекују инспекцију, али не верују да ће нови прописи елиминисати сиву економију.

"Сива економија постојаће до тренутка док се не створе услови за запослење људи које зовемо радницима сиве економије. Јачањем привреде обезбедиће се услове да такав човек не мора да буде на бувљој пијаци", истиче Небојша Вељковић, из јагодинске "Ауре".

Пре два месеца, тржишна инспекција у Новом Саду затворила је објекат који је комисионо продавао робу, вредну чак 100.000 евра, и то без икакве евиденције о пореклу и квалитету.

"Један од циљева доношења прописа јесте спречавање сиве економије односно довођење сивих токова у легалне оквире", каже Андрија Јовичић из "Привредног саветника".

Ако је за утеху, трговцима се укида обавеза да књиже датум уплате робе, али ће зато евиденција, која прати робу, морати да буде оригинал, како би се оно што је у магацинима или на рафовима подударило са оним што пише у књигама.

Модернизацијом образаца требало би ефикасније да се наплаћује порез, без обзира на то да ли се порез плаћа паушално, као ПДВ или парцијално.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. јул 2025.
27° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом