НИС излази на берзу

За грађане Србије од среде почиње подела бесплатних акција Нафтне индустрије Србије и дела новца од продаје великих друштвених предузећа. Ако желите да продате акције НИС-а, савет стручњака је да сачекате да оне изађу на берзу. А како је потврђено РТС-у, то ће се десити до јуна.

Од сутра, за 4.800.000 грађана Србије почиње подела бесплатних акција Нафтне индустрије Србије, и дела новца од продаје великих друштвених предузећа.

На шалтерима пошта, само уз личну карту, добићете потврду да сте власници пет акција НИС-а, вредних укупно 2.500 динара, а на рачун, који сте дали када сте се пријављивали за бесплатне акције, биће вам уплаћено 1.700 динара, које можете одмах подићи.

Ако желите да продате акције НИС-а, савет је да сачекате да оне изађу на берзу, не само зато што ће она показати њихову стварну вредност, већ и зато што је то најбезбеднији начин трговања, уз то и бесплатан. Али, да бисте трговали на берзи, на њој мора бити и компанија чијим се акцијама тргује, а НИС још увек није.

Министар економије Млађан Динкић најавио је да ће јавна предузећа НИС, "Телеком Србија" и Аеродром "Никола Тесла" законом бити обавезана да од 30. јуна ове године изађу са акцијама на берзу, док ће ЕПС ту обавезу морати да испуни почетком наредне године.

Динкић је истакао и да ће влада до краја јануара припремити закон о корпоратизацији, на основу којег ће бити расписани тендери за избор саветника за корпоратизацију, како би се та јавна предузећа припремила за излазак на берзу.

Последњег дана прошле године, министар економије предао је Нафтној индустрији Србије књигу акционара, у којој су имена 24.000 радника те компаније, чиме је отклоњена и последња препрека да НИС постане отворено акционарско друштво.

У НИС-у су потврдили РТС-у да планирају да то учине до јуна и изађу на берзу, како би почело трговање њиховим акцијама. Номинална вредност акције НИС-а је 500 динара, међутим, сви се надају да ће се на берзи показати њена тржишна цена.

Вредност акције и конкурентска понуда

Губитак из 2008. године, кажу у НИС-у, неће утицати на излазак на берзу, али хоће на вредност компаније, а самим тим и на вредност акција. Синдикат НИС-а скреће пажњи и на проблем неукњижене имовине компаније.

Председник Синдиката радника НИС-а Горан Такић каже да је у овом моменту најважније да се имовина пребаци у власништво НИС-а како би те акције које добијемо имале реалну тржишну вредност.

"За сада је само један до два одсто имовине практично у поседу НИС-а. Све остало је у власништву Републике Србије. Значи, када се имовина пребаци у власништво НИС-а те акције ће имати реалну тржишну вредност", наводи Такић.

Да ли ће вредност акција на берзи расти ни стручњаци не могу да предвиде јер је, кажу, продаја НИС-а специфичан аранжман.

"Очигледно је да ће овај излазак на берзу довести до преузимања додатног дела акција", наводи економиста Миодраг Зец.

"Пазите, цена ће расти само уколико се појаве и други купци поред "Гаспрома" јер не видим зашто би "Гаспром" дизао цену ако нема конкурентску понуду. То мора бити неки крупан играч, нека друга нафтна копанија или пак ако се значајније заинтересују инвестициони фондови", објашњава Зец.

Начин приватизације утицао на цену

На Београдској берзи сматрају да би било много боље да се подела бесплатних акција и излазак НИС-а на берзу догодио истовремено. На цену акција, кажу, утиче и начин на који је компанија приватизован. У окружењу, нема сличних примера.

Синиша Крнета из Београдске берзе наводи да је Хрватска нафтна копанија приватизована јавном понудом, што је својствено тржишту капитала, дакле берзанском тржишту, за разлику од српске нафтне копаније која није.

"Одатле је и могуће очекивати одређене разлике у кретању цене. Дакле то су два кључна фактора - амбијент у којем се десила приватизација и амбијент који дочекује прво могуће трговање таквим акцијама с једне стране и са друге стране метод приватизације", објашњава Крнета.

У складу са купопродајним уговором, већински власник "Гаспромњефт" обавезан је да до фебруара 2011. године свим акционарима НИС-а пошаље понуду за откуп акција, по цени по којој је купљен НИС, што значи не мање од 4,8 евра за једну акцију.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. јул 2025.
28° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом