субота, 02.01.2010, 18:20 -> 20:09
štampajЈачање конкурентности у Србији
Процес смањивања царинских стопа у Србији трајаће од три до шест година, када би наша земља требало да пређе на бесцаринску трговинску размену са ЕУ. Предузећа ће једнострану примену ССП-а искористити за бољу конкурентност, па економисти у томе не виде ништа лоше.
Првог фебруара прошле године, Србија је једнострано почела да примењује трговински споразум са Европском унијом. Цена није била занемарљива јер је Србија себи ускратила буџетске приходе од царина у износу од 150 милиона евра.
Међутим, ове године, Србија наставља прилагођавање царинских стопа, без обзира на то што парламенти 27 чланица Уније још нису ратификовали Споразум о асоцијацији и стабилизацији.
Процес постепеног смањивања царина траје од три до шест година, када би Србија требало у потпуности да пређе на бесцаринску трговинску размену са Европском унијом.
Прошле године за неке производе, Србија је смањила царине, као на пример за аутомобиле, а за неке их је потпуно укинула, за јужно воће из Грчке или Шпаније.
Економија није осетила укидање царина
Укидање царина економија практично и није осетила јер смо се прве године потпуно ослобађали царина само за артикле које не производимо. Буџет је зато био тањи, али су тиме добили потрошачи.
И ове године сценарио је исти, али ће наша предузећа другу годину једностране примене ССП-а искористити за бољу конкурентност, па економисти у томе не виде ништа лоше.
"Ако погледамо да ће репроматеријали и други елементи који се користе у производњи бити знатно доступнији српској привреди, а то значи да ће и они који се баве производњом имати сировине које су боље и јефтиније, а самим тим ће на основу повећања продаје како у Србији, тако и ван, моћи да кроз порезе на додату вредност и друге порезе пуне државну касу", рекао је Владимир Круљ са Факултета за економију и финансије.
Већа конкурентност ће имати и искушења у налету производа из Европске уније, који могу бити јефтинији управо због великих буџетских дотација у земаљама из којих се увозе.
"Динамика царинског штићења индустријских и пољопривредних производа не може се мењати и она је већ испреговарана. Индивидуална је одлука сваке државе како ће субвенционисати производњу или развој својих предузећа у складу са буџетским могућностима, у складу са сваком земљом појединачно", истакао је потпредседник ПКС Михајло Весовић.
Нижа царина за бољу будућност
У "Центропроизводу", који увози и извози око 200 врста сировина и производа, кажу да је нижа царина добра јер ће ојачати регионалну будућност компаније. Као пример наводе хрватске и словеначке произвођаче хране који су задржали своје позиције на домаћем тржишту, мада су за сличне производе потпуно укинуте царине.
"Сви велики који су желели да дођу овде су већ дошли и не очекујем долазак неких мултинационалних великих нових играча, па неће бити страха од спуштања царина. Сматрам да ће од велике конкуренције највећу корист имати потрошачи, а конкуренција је добро дошла", навео је директор "Центропроизвода" Немања Попов.
Са Унијом, Србија је преговарала годинама и заштитила је приозводе према степену осетљивости и динамиком до 2014. године. Ове године нас чека смањење царине на аутомобиле за још два одсто и за три одсто годишње на азотна ђубрива.
На оне производе који су осетљивији, попут аутомобилских гума, царина ће се смањивати годишње за три одсто. Најосетљивији производи, као што су јабуке и сокови од јабука или ПВЦ столарија, задржаће висок ниво царинске заштите све док не будемо пуноправни члан Уније, па чак и после кроз сезонску царину.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар