среда, 23.12.2009, 07:41 -> 07:54
Економска корист пута ка ЕУ
Србија после подношења кандидатуре за ЕУ постаје правно сигурнија земља и атрактивнија за улагања, оцењују стручњаци. Унија је за подршку буџета доделила Србији 50 милиона евра бесповратне помоћи из претприступних фондова.
После подношења захтева за кандидатуру, Србија постаје правно сигурнија земља и, самим тим, атрактивнија за улагања, оцењују стручњаци. Ипак, већу новчану подршку кроз претприступне фондове Србија може да очекује тек када званично постане кандидат за улазак у Унију.
Део средстава, 50 милиона евра бесповратне помоћи из претприступних фондова, Унија је доделила Србији, и то за подршку буџету.
Сваке године, из претприступних фондова Србија добија 200 милиона евра бесповратних средстава, а од недавно јој је на располагању и новац из такозваних фондова заједнице који се користи у научне сврхе и за развој малих и средњих предузећа.
"Самим подношењем кандидатуре Србија доказује спремност за изградност правног система и институција да примењује законодавство ЕУ. Коришћење претприступних фондова јој омогућава да изгради законодавство и институције да би могла то да реализује. Самом кандидатуром средства се не повећавају директно", рекла је помоћница министра финансија Гордана Лазаревић.
Према речима саветнице председника ПКС за ЕУ Радмиле Миливојевић, кандидатура значи дефинитиван улазак у нову фазу дијалога са ЕУ, што значи преузимање чвршћих обавеза.
"Такође и за привреду и стране привреднике значи да ће доносити закони који су у складу са правилима и да ће се ти закони спроводити", навела је Миливојевићева.
Консензус око чланства ЕУ
Управо већу правну сигурност у Србији и постизање европских стандарда за пословање, инвеститори и банкари препознају као кључни ефекат подношења захтева за кандидатуру и примене прелазног споразума.
"У Србији се ствара консензус око чланства у ЕУ, што доноси много позитивних ефеката за инвеститоре. Предвидивост је једна од њих. Ви се обавезујете на оквире који су препознатљиви у читавој Европи, а то је страним инвеститорима директна порука да је ризик мањи", рекао је Ел Мортен Јонсен, председник Савета страних инвеститора.
Славко Царић, председник Извршног одбора "Ерсте банке", истиче да ће Србија сигурно имати већу и сигурност и безбедност и већи ниво правне државе, а са друге стране све цене ће бити јефтиније, јер ће бити већа конкуренција.
Брисел је, за овогодишњи буџет Србије, из претприступних фондова одобрио 50 милиона евра бесповратне помоћи, а исто толико предвиђено је и за 2010. годину.
Шеф Европске Комисије у Србији Венсан Дежер каже да Унија тако исказује своју посвећеност процесу европских интеграција Србије и солидарност са земљама које трпе последице економске и финансијске кризе.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар