За сектор енергетике - девет милијарди евра

У оквиру инвестиционог циклуса, који је покренут ове године, у сектор енергетике биће уложено око девет милијарди евра у нередних пет до седам година, најавио је министар Шкундрић. Министар је указао да је у тим пословима неопходна максимална упошљеност домаћих компанија.

Министар рударства и енергетике Петар Шкундрић најавио је појефтињење гаса за 10 одсто за идућу годину али без прецизирања датума. Шкундрић такође најављује да ће, у оквиру инвестиционог циклуса, који је покренут ове године, у сектор енергетике бити уложено око девет милијарди евра у нередних пет до седам година.

Процењује се да би на разним пословима у том сектору могло да се упосли око 10 хиљада људи.

"У овој години је покренут велики инвестициони циклус у сектору енергетике, као одговор на економску кризу, за који верујем да ће бити замајац опоравка целокупне привреде Србије" рекао је Шкундрић на седници Одбора Удружења за енергетику Привредне коморе Србије (ПКС)

Министар је истакао да Влада Србије мора створити неопходне услове, при сваком тендеру који се расписује, да домаће команије добију што већи обим посла, када су у питању радови у сектору енергетике и да се на тендерима не дискриминишу домаћи произвођачи, већ да имају једнаке услове такмичења са страним компанијама.

Шкундрић је подсетио да су у овој години покренути тендери за изградњу нових термоелектарана Колубара Б и Никола Тесла Б3, и термолектране-топлане у Новом Саду, што ће допринети упошљавању домаћих компанија, подсећајући да у Србији у протеклих 25 година није изграђен ни један капитални енергетски објекат.

У 2009. години почела и ревитализација хидролектрана Ђердап 1 и Бајна Башта, подсетио је министар, најављујући да ће у наредна два месеца бити завршени преговори са Кином о кредиту од око 800 милиона евра за реконструкцију и изградњу новог термоблока у Костолцу.

Са Словачком се воде разговори везани за градњу новог термоблока И експлоатацију угља у Штављу, што је инвестиција вредна око 600 милиона евра, напоменуо је Шкундрић.

Када је реч о гасно - нафтном сектору, Шкундрић је рекао да је започето улагање у Рафинерију нафте у Панчеву вредно око 396 милиона евра и изразио очекивање да ће у Нафтну индустрију Србије бити уложено више од првобитно планираних око 500 милиона евра, како би та компанија могла да постане регионални лидер у том сектору.

Шанса за домаће извођаче радова

Највеће градилиште од идуће године биће нови "ЕПС-ови" термо блокови. Рачуна се и на радове на гасно-нафтним постројењима. Управо те пројекте домаћа предузећа, произвођачи опреме и извођачи радова виде као шансу да стану на ноге.

"Ово је велика шанса за српску електро и машиноградњу која је буквално у колапсу због недостатка посла. То је једина шанса да очувамо наше потецијале и фирме које годинама раде у тој бранши", наводи Бранко Сљивар, генерални директор "Гоша Монтаже".

Вучко Вуковић, генерални директор "Минел котлоградње" каже да постоји оно што је суштински најбитније, а то су људи, снага и опрема. "Када су у питању стране фирме, мислим да се нешто мења на боље, јер стране фирме узимају наша предузећа све чешће за партнере а не за подизвођаче радова", објашњава Вуковић.

У Влади сматрају да је управо инвестициони циклус у енергетици одговор на кризу, па ће обезбедити неопходне услове, за сваки тендер, како би домаће компаније добиле што више послова. Министар енергетике упутио је писмо јавним предузећима да је неопходно да домаћа предузећа не буду дискриминисана на реализацији тих пројеката.

У следећој години започеће изградња гасовода према граници са Македонијом, казао је Шкундрић и додао да је потписан протокол о сарадњи са немачком компанијом RWЕ ради израде физибилити студије за хидролектрану Ђерап 3.

Шкундрић је најавио и да ће покренути јавну расправу о нуклеарној енергији.

Председник ПКС-a Милош Бугарин указао је на значај максималног ангажовања домаће оперативе у пословима који ће се изводити у сектору енергетике у наредном периоду.

Истакао je да од нивоа инвестиција у област енергетике зависи и укупан развој српске привреде и указао да је у сектору енергетике у Србији директно и индиректно ангажовано око 200.000 људи.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 17. јул 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом