Курс динара није ствар договора

Гувернер НБС Јелашић одбацио захтеве привредника да се размотри утицај курса динара на билансе фирми. Курс се не може одредити договором, рекао гувернер на састанку са члановима Америчке привредне коморе.

Курс динара не може да се одређује договором, већ је резултат понуде девиза и тражње за њима, каже гувернер Народне банке Радован Јелашић, одбацујући захтев дела привредника за састанком на коме би било речи о утицају курсних разлика на билансе фирми.

"Не видим разлог како би неки састанак ојачао курс", рекао је гувернер Јелашић, додајући да би он лично, сигурно био популарнији ако би држао курс динара фиксним, али не жели да ради нешто што би трајало две године, а онда "пукло".

Народна банка је свесна шта за привреду значе курсне разлике - биле оне позитивне или негативне, али се, каже гувернер, само на основу њих неће променити ситуација у фирмама. Привредницима препоручује да праве билансе који неће бити угрожени курсним разликама, онако како то чине банке.

"Народна банка може и хоће да преузме одговорност за спречавање превеликих дневних осцијалација девизног курса", рекао је гувернер после разговора са члановима Америчке привредне коморе.

То је илустровао чињеницом да је динар у децембру, када је имао најнижу вредност, био слабији свега 0,23 одсто него 28. јануара ове године, кад је рекордно пао у односу на евро.

Савет банкара - окренути се производњи

Банкари предлажу привредницима да се окрену производњи, а да се о тржишним ризицима договарају с пословним банкама. Када је реч о могућим шпекулацијама, у "Рајфајзен банци" тврде да је пре десетак дана само две милијарде динара из хартија од вредности претворено у евре, што "никако није могло да угрози курс".

Зоран Петровић из "Рајфајзен банке" каже да је 4. децембра била појачана тражња девиза, а да су, истовремено, и неке банке биле "кратке" у девизним позицијама, па је све то заједно, уз тражњу привреде, довело до дебаланса на девизном тржишту.

Из америчке привредне коморе поручују да за стварање повољног привредног амбијента нису пожељни нагли поремећаји валутног курса.

Председник Америчке привредне коморе у Србији Сем Бронхитер каже да се та институција залаже за предвидиве услове пословања и стабилну макроекономску ситуацију.

"То је неопходно сваком страном инвеститору, јер када смо улагали у вашу земљу посматрали смо стабилност на дуги рок и отклањање административних баријера као неопходног услова за инвестирање", каже Бронхитер.  

Ради побољшања привредног амбијента, гуверенер обећава до нове године предлоге нових закона о либерализацији девизног пословања и о платном премету, како би се ојачала финансијска дисциплина.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 16. јул 2025.
29° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом