понедељак, 14.12.2009, 11:10 -> 12:44
Да ли Грчкој прети финансијска катастрофа?
Водећи грчки економисти и банкари позвали премијера Јоргоса Папандреуа да предузме оштре мере како би земљу спасио од финансијског колапса. Европска фарса се претворила у грчку трагедију, оценио "Фајненшел тајмс".
Лондонски дневник "Фајнешел тајмс" пише да су водећи грчки економисти и банкари позвали премијера Јоргоса Папандреуа да предузме оштре мере како би земљу спасио од финансијског колапса.
Папандреу ће, како наводи лист, изнети предлоге реформи које би омогућиле да се буџетски дефицит Грчке у наредне четири године смањи на три процента, са садашњих скоро 13 одсто бруто домаћег производа (БДП), док је јавни дуг премашио 135 одсто БДП-а.
Многи, међутим, страхују да Папандреу неће одмах да замрзне плате у државним службама и повећа порезе, јер би то било у противречности са његовом прокламованом политиком.
Лист оцењује, у рубрици резервисаној за коментаре, да се европска фарса сада претворила у грчку трагедију.
Европска унија је, према оцени листа, бар делимично одговорна за текућу финансијску кризу у Грчкој, што на болан разоткрива слабости 27-чланог блока држава, посебно у знаменитом Пакту за стабилност и раст, који предвиђа да буџетски дефицит чланица не сме да буде већи од три одсто вредности оствареног БДП-а.
Тај документ, који не усклађује излазну стратегију земаља у кризи које надмашују максимално допуштени ниво буџетског дефицита добар је за стабилна, али не и за кризна времена, истиче "Фајненшел тајмс".
Лист даље пише да европски политичари који се опсесивно држе интерних процедуралних правила, занемарујући кретања на глобалним финасијским тршиштима, уместо да спрече кризу у Грчкој само су доливали уље на ватру.
Финансијска катастрофа која је на помолу у Грчкој може се избећи само ако Папандреу најави увођење врло оштрих мера за смањење дефицита. Ако то не буде случај, криза ће у потпуности измаћи контроли, закључује аутор коментара у "Фајненшел тајмсу".
Папаконстантину: Грчкој нису потребни хитни кредити
Међутим, грчки министар финансија Јоргос Папаконстантину изјавио је да та држава тренутно нема потребу да узима кредите и да претерани песимизам финансијских тржишта је неоправдан.
У интервјуу немачком недељнику "Шпигл", Папаконстантину је оценио да се финансијска ситуација протекле недеље убрзано кретала у негативном правцу, али да ће се опет нормализовати кад Грчка пружи доказе да су предузете све потребне мере, преноси Ројтерс.
"Наша фискална ситуација је врло озбиљна, наши дугови расту опасном брзином. Али, ми имамо нову владу која је јасно препознала проблем. Са програмом штедње, идуће године ћемо смањити дефицит за 3,6 процентних поена", рекао је Папаконстантину.
Министар финансија је изјавио да нема никаквог разлога да Грчка тражи помоћ Међународног монетарног фонда, јер ће проблеме решити "унутар Европске уније и у складу са правилима блока".
Министар је оценио да би статистичка служба у Грчкој требало да постане независна од државе, како би повећала поверење у веродостојност података. Независна комисија би убудуће требало да редовно прати и анализира грчки буџет.
Многи проблеми са којима се Грчка суочила су, рекао је Папаконстантину, више изазвани подацима статистике који нису били поуздани него реалним стањем економије.
Ројтерс подсећа да је вредност владиних обвезница и акција грчких банака и фирми нагло пала након што је Агенција за кредитне рејтинге "Фич" прошле седмице снизила кредитни рејтинг Грчке, изразивши забринутост за средњорочне изгледе њених јавних финансија, с обзиром на слаб кредибилитет фискалних институција и оквирне политике у Грчкој.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар